Türkiye'de 1991-2021 yılları arasında yaşanan siyasal krizlerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of political crises in Turkey between 1991-2021
- Tez No: 885981
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TUNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Her ülkenin siyasal sistemi, siyasal istikrarın devamlılığı üzerine kurulur. Ancak bazı nedenlerle ortaya çıkan siyasal krizler, istikrarın bozulmasına ve ülkenin siyasal hayatının birtakım risklerle karşı karşıya kalmasına neden olur. Bu nedenle siyasal iktidarlar, siyasal krizlere karşı önleyici tedbirler almaya ve krizlerin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik etkili kamu politikaları geliştirmeye çalışırlar. Bu amaçla, siyasal krizlerin derinlemesine analiz edilerek kriz alanlarının saptanabilmesi, başarılı bir kriz yönetimi sürecinin ortaya konulması açısından önem arz eder. Türk siyasal hayatı, siyasal krizleri önleme ya da krizin etkilerini azaltmaya yönelik politikalar üretmekte başarılı olamamıştır. Siyasal sistem ya da siyasal aktörler üzerinden yapılan tek boyutlu analizler, siyasal krizlerin kaynaklarını saptamakta yetersiz kalmıştır. Aslında Türkiye'de yaşanan siyasal krizlerin analizinde, siyasal sistemin yapısal ve işlevsel sorunları ile siyasal aktörlerin yaklaşımlarının yanında, bu unsurlar üzerinde belirleyici olan siyasal kültür boyutu göz ardı edilmektedir. Bu nedenle siyasal kültürün, siyasal krizler üzerindeki etkisinin analizlere dâhil edilmesi, krizlerin doğasının anlaşılmasına önemli katkı sunacaktır. Türk siyasal hayatındaki kriz alanlarının Türkiye'nin siyasal kültürü, sistemi ve aktörleri arasındaki ilişki üzerinden tespit edilmesi ve analizlerin bu alanlar üzerinden yapılması, çalışmanın genel kapsamını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Türkiye'deki siyasal krizlerin, 1991-2021 yılları arasındaki dönemde yaşanan kriz örnekleri üzerinden, siyasal kültür, sistem ve aktör boyutlarıyla karşılaştırmalı analiz edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every country's political system is built upon the continuity of political stability. However, political crises that arise due to various reasons can disrupt this stability and expose the country's political life to certain risks. Therefore, political authorities endeavor to take preventive measures against political crises and develop effective public policies to mitigate their adverse effects. In this regard, conducting in-depth analyses of political crises to identify crisis areas is crucial for establishing a successful crisis management process. The Turkish political life has not been successful in preventing political crises or in producing policies to reduce their impacts. One-dimensional analyses focusing solely on the political system or political actors have been insufficient in identifying the sources of political crises in Turkey. In fact, in analyzing the political crises in Turkey, the dimension of political culture, which decisively influences the structural and functional problems of the political system and the approaches of political actors, has been overlooked. Therefore, integrating the influence of political culture into analyses of its impact on political crises will significantly contribute to understanding the nature of these crises. Identifying crisis areas in Turkish political life through the relationship among Turkey's political culture, system, and actors, and conducting analyses based on these areas, forms the general scope of this study. Accordingly, this study aims to comparatively analyze political crises in Turkey during the period from 1991 to 2021, focusing on the dimensions of political culture, system, and actors.