Üç boyutlu çizim ve yazıcı teknolojilerininseramik tasarımına etkileridekonstrüksiyonseramik çaydanlık form önerileri
The effects of three dimensional drawing and printing technologies on ceramic designdeconstruction ceramic teapot form suggestions
  1. Tez No: 886020
  2. Yazar: VELİ TUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SIDIKA SEVİM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde bilgisayar destekli çizim ve üç boyutlu yazıcı teknolojileri, seramik tasarım alanında yeni ifade biçimlerine olanak sağlamaktadır. Bu teknolojiler, geleneksel üretim yöntemlerinin sınırlarını aşarak, tasarımcılara daha özgür ve yaratıcı olmaları konusunda yeni ufuklar açmaktadır. Bilgisayar destekli çizim programları, seramik formların dijital olarak modellenmesini sağlamakta ve bu sayede formlar farklı açılardan incelenebilmekte, değişiklikler yapılıp üretim öncesi detaylı ön izlemesi sağlanabilmektedir. Üç boyutlu yazıcı teknolojileri ise seramik tasarımını bir adım öteye taşımakta, dijital modellerin fiziksel seramik nesnelere dönüştürülmesine olanak vermektedir. Geleneksel üretim yöntemlerinin kısıtlamalarından kurtularak, karmaşık formların daha hızlı oluşturulmasına olanak tanımaktadır. Dekonstrüksiyon kavramı, seramik tasarımında yeni bir bakış açısını ortaya koymaktadır. Formların parçalanması, yer değiştirilmesi, çoğaltılması/eksiltilmesi ve yeniden birleştirilmesi ile ortaya çıkan eserler, dekonstrüktif yaklaşımı ifade edebilir. Dekonstrüksiyon ile üç boyutlu yazıcı teknolojileri birleştiğinde, tasarımcıların benzersiz formlar yaratmalarına olanak verebilir. Bu tez çalışması, bilgisayar destekli çizim programları, üç boyutlu yazıcı teknolojileri ve dekonstrüksiyon kavramını detaylı bir şekilde incelemektedir. Araştırmanın teorik çerçevesi doğrultusunda, dekonstrüktif yaklaşım benimsenerek özgün seramik çaydanlık tasarımları geliştirilmiştir. Bu tasarımlar, üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak dijital ortamdan fiziksel modellere dönüştürülmüş ve kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Uygulamalı nitelik taşıyan bu tez çalışması, teorik bilgilerin pratiğe aktarılmasına olanak sağlamış, böylece seramik tasarımında yenilikçi yaklaşımların potansiyelini somut örneklerle ortaya koymuştur. Bu araştırma, çağdaş teknolojilerin ve dekonstrüktif tasarım anlayışının seramik sanatına entegrasyonunu göstererek, alandaki yeni ifade biçimlerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, computer-aided design and three-dimensional printing technologies are enabling new forms of expression in the field of ceramic design. These technologies are opening up new horizons for designers to be more free and creative by transcending the limitations of traditional production methods. Computer-aided design programs allow ceramic forms to be digitally modeled, enabling forms to be examined from different angles, modifications to be made, and detailed previews to be provided before production. Three-dimensional printing technologies take ceramic design a step further, allowing digital models to be transformed into physical ceramic objects. By breaking free from the constraints of traditional production methods, it enables complex forms to be created more quickly. The concept of deconstruction presents a new perspective in ceramic design. Works that emerge through the fragmentation, displacement, multiplication/reduction, and reassembly of forms can express the deconstructive approach. When deconstruction is combined with three-dimensional printing technologies, it can enable designers to create unique forms. This thesis study examines in detail computer-aided design programs, three-dimensional printing technologies, and the concept of deconstruction. In line with the theoretical framework of the research, original ceramic teapot designs have been developed by adopting a deconstructive approach. These designs have been transformed from digital media into physical models using three-dimensional printing technology and have been comprehensively analyzed. This applied thesis study has enabled the transfer of theoretical knowledge into practice, thus demonstrating the potential of innovative approaches in ceramic design with concrete examples. This research aims to contribute to new forms of expression in the field by demonstrating the integration of contemporary technologies and deconstructive design understanding into ceramic art.