Suriyeli öğrencilere eğitim veren sosyal bilgiler öğretmenlerinin manevi ve insani değer eğilimlerinin incelenmesi: Gaziantep örneği
Investigation of the spiritual and human value tendencies of social studies teachers who teaching syrian students:the example of Gaziantep
  1. Tez No: 886019
  2. Yazar: MEHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET AYKUTHAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Gaziantep ilindeki sosyal bilgiler öğretmenlerinin, sınıflarında Suriyeli öğrencilerin artan varlığıyla manevi ve insani değer eğilimlerinin nasıl etkilendiğini incelemektedir. Araştırmanın ana sorusu, Suriyeli öğrencilere eğitim veren sosyal bilgiler öğretmenlerinin manevi ve insani değer eğilimlerinin belirlenmesi ve bu eğilimlerin çeşitli faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın amacı, öğretmenlerin bu değer eğilimlerini derinlemesine incelemektir. Çalışma, tarama araştırması modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş ve veriler çeşitli nicel araştırma yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu araştırmanın önemi, eğitim sistemindeki çeşitliliğin öğretmenler üzerindeki etkilerini anlamamıza yardımcı olmasıdır. Araştırma sonucunda, Suriyeli öğrenci sayısının artmasıyla birlikte öğretmenlerin manevi ve insani değer eğilimlerinin azaldığı belirlenmiştir. Bu durum, öğretmenlerin daha fazla öğrenciye hizmet vermek zorunda kaldıkça yaşadıkları zorlukların artmasından ve duygusal baş etme becerilerinin azalmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, lisansüstü eğitim almış ve değerler eğitimi kapsamında hizmet içi eğitimine katılmış öğretmenlerin manevi ve insani değer eğilimlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the increasing presence of Syrian students in classrooms affects the moral and humanitarian value tendencies of social studies teachers in Gaziantep province. The main research question is to determine the moral and humanitarian value tendencies of social studies teachers educating Syrian students and to evaluate the relationship of these tendencies with various factors. The purpose of the study is to deeply examine these value tendencies of the teachers. The study was conducted using a survey research model, and the data were analyzed through various quantitative research methods. The importance of this research lies in its contribution to understanding the impact of diversity within the education system on teachers. The study results indicate that as the number of Syrian students increases, the moral and humanitarian value tendencies of teachers decrease. This is attributed to the increased difficulties faced by teachers as they have to serve more students, leading to a decrease in their emotional coping skills and patience levels. Furthermore, it was found that teachers with postgraduate education and those who participated in in-service training within the scope of values education have higher moral and humanitarian value tendencies.