İlaç firması temsilcilerinin yaşadıkları tükenmişlik sendromu ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between burnout syndrome experienced by pharmaceutical company representatives and their levels of organizational silence
  1. Tez No: 886041
  2. Yazar: ORÇUN SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM YILDIRIMALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişten günümüze çalışma hayatında rekabet ortamın hızlı bir şekilde gelişmesi ve dönüşmesi işletmeler açısından çalışanları önemli unsurların birisi durumuna getirmiştir. Çalışanların etkin, verimli ve kaliteli bir şekilde mal ve hizmet üretmesi için çalışma koşullarının genel durumu önemlidir. Çalışma koşulları iyi olan çalışanlar işletmelerine daha çok değer katmaktadır. Bu bağlamda çalışma koşulları açısından çalışanların içinde bulunduğu sosyal ve psikolojik durumların iyileştirilmesine önem verilmelidir. Bu çalışmanın amacı ilaç firması temsilcilerinin tükenmişlik düzeyi ile örgütsel sessizlik düzeylerini hem genel hem de alt boyutu ile incelemek ve her iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Literatürrde tükenmişlik sendromu ve örgütsel sessizlik üzerine farklı çalışmalar olmasına rağmen ilaç firması temsilcileri üzerine çalışma tespit edilmemiştir. Bu çalışma ilaç firmalarının temsilcilerine yönelik çalışma koşullarının iyileştirilmesi amaçlı üretecekleri politikalarda kılavuzluk etmesi ve literatürde ilaç firması temsilcilerine yönelik çalışma olması bakımından önem taşımaktadır. Çalışmada nicel araştırma metotlarından anket yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın örneklem boyutunu Kocaeli İlinde çalışan 623 ilaç firması temsilcisi oluşturmaktadır. Çalışmada katılımcılardan veriler geçerlilik ve güvenilirliği önceden kanıtlanmış Tükenmişlik Sendromu Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 programında analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ilaç firması temsilcilerinde orta düzeyde tükenmişlik sendromu ve örgütsel sessizlik düzeyi tespit edilmiştir. Çalışmada aynı zamanda İlaç firması temsilcilerinin tükenmişlik ve örgütsel sessizlik alt boyutları arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid development and transformation of the competitive environment in working life from past to present has made employees one of the important elements for businesses. The general condition of working conditions is important for employees to produce goods and services effectively, efficiently and with high quality. Employees with good working conditions add more value to their businesses. In this context, importance should be given to improving the social and psychological conditions of employees in terms of working conditions. The aim of this study is to examine the burnout level and organizational silence levels of pharmaceutical company representatives, both in general and in its sub-dimensions, and to reveal the relationship between both concepts. Although there are different studies on burnout syndrome and organizational silence in the literature, no studies on pharmaceutical company representatives have been identified. This study is important in that it guides the policies that pharmaceutical companies will produce to improve working conditions for their representatives and is a study in the literature regarding pharmaceutical company representatives. The survey method, one of the quantitative research methods, was applied in the study. The sample size of the study consists of 623 pharmaceutical company representatives working in Kocaeli Province. In the study, data from the participants were collected through the Burnout Syndrome Scale and the Organizational Silence Scale, whose validity and reliability have been previously proven. The data obtained was analyzed and evaluated in the SPSS 20 program. As a result of the study, a moderate level of burnout syndrome and organizational silence was detected in pharmaceutical company representatives. The study also found a relationship between the burnout and organizational silence sub-dimensions of pharmaceutical company representatives.