Optimal design methodology for LLC resonant converter
LLC rezonant dönüştürücüler için optimum tasarım metodolojisi
  1. Tez No: 886055
  2. Yazar: ZAHRA FARSIANI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÖMER CİHAN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tasarım bir mühendislik sürecinde ortaya çıkan önemli bir aşamadır. Mühendislik tasarımı sürecinde, tasarımcılar son kullanıcının gereksinimlerine uygun cihazlar, sistemler ya da süreçler oluşturmak için kavramları belirleyen fikirlerin üretilmesi ve değerlendirilmesi sürecine dahil olmaktadır. Tasarım yaklaşımının yetersizliği, güç elektroniği mühendislerinin LLC topolojisinin benzersiz özelliklerinden yararlanamamasına sebep olmaktadır. Yapılan çalışmada matematiksel analize dayanarak, adım adım optimal bir tasarım geliştirilmiştir. Yarım köprü LLC dönüştürücünün çalışma prensibi, çalışma bölgeleri, devre modeli ve parametrelerin etkileri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Önerilen yaklaşımı doğrulamak için 700W LLC dönüştürücü benzetim ortamında tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Design is a key feature that manifests in every engineering process. In the process of engineering design, designers are involved in generating and evaluating ideas which specify concepts to create devices, systems or processes pertaining to the requirements of the end user. Lack of design technique causes engineers cannot exploit the unique features of LLC topology. In this thesis, based upon the mathematical analysis, an optimal step by step design has been developed. The operating principle of the half bridge LLC converter, operational regions, circuit model and the effects of the parameters are analyzed in detail. Eventually a 700W LLC converter is designed to verify the proposed method.