Mevlana İdris'inin çocuk kitaplarının sosyal bilgiler programında yer alan değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of Mevlana İdris's children's books in terms of values education in the social studies curriculum
  1. Tez No: 886075
  2. Yazar: OĞUZHAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, Mevlana İdris'in çocuk kitaplarının 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda öngörülen değerlerle uyumunu analitik bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, bu kitapların sosyal ve ahlaki değerlerin çocuklara eğitim yoluyla aktarımında ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, Mevlana İdris'in eserlerinin değerler eğitimi bağlamında sunduğu katkıları değerlendirerek, bu eserlerin eğitim materyali olarak kullanım potansiyelini bilimsel temellere dayandırarak analiz etmektedir.Bu çalışma, hızla değişen sosyal yapı ve artan kültürel çeşitlilik bağlamında, çocukların sosyal ve ahlaki gelişimlerini destekleyecek değerlerin eğitim yoluyla aktarımını incelemektedir. Bu bağlamda, Mevlana İdris'in çocuk kitaplarının sosyal bilgiler eğitimi programında yer alan değerler eğitimi perspektifinden incelenmesi, bu eserlerin eğitim materyali olarak etkililiğini ortaya koymaktadır.Araştırmanın önemi, mevcut eğitim pratiklerine ve müfredat geliştirme süreçlerine yaptığı derinlemesine katkı ile vurgulanmaktadır. Bu çalışma, değerler eğitiminin çocuklar üzerindeki etkisini analiz ederek, eğitim materyallerinin seçim kriterlerini yeniden gözden geçirmeyi ve eğitimciler ile müfredat geliştiricilere yönelik bilimsel temelli öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, eğitimcilerin ve müfredat geliştiricilerin, çocukların bütüncül gelişimini destekleyecek ve toplumsal değerleri pekiştirecek kaynaklar seçerken daha bilinçli ve etkili kararlar almasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analytically examine the alignment of Mevlana İdris's children's books with the values envisioned in the 2018 Social Studies Curriculum. The primary objective of the study is to determine the effectiveness of these books in transmitting social and moral values to children through education. The research evaluates the contributions of Mevlana İdris's works within the context of values education, analyzing their potential use as educational materials based on scientific foundations. This study investigates the transmission of values that support children's social and moral development through education in the context of rapidly changing social structures and increasing cultural diversity. In this context, examining Mevlana İdris's children's books from the perspective of values education in the social studies curriculum highlights their effectiveness as educational materials.The importance of the research is emphasized by its in-depth contribution to current educational practices and curriculum development processes. This study aims to provide scientifically-based recommendations for educators and curriculum developers by analyzing the impact of values education on children and re-evaluating the selection criteria for educational materials. The findings of the study aim to assist educators and curriculum developers in making more informed and effective decisions when selecting resources that support children's holistic development and reinforce societal values.