Eski Türk Devletleri ile Büyük Selçukluların idari, askeri ve kültürel açıdan karşılaştırılması
Comparison of the Ancient Turkish States and The Great Seljuks administratively, military and culturally
- Tez No: 886114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP ERDOĞAN, DOÇ. DR. TÜLAY YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bilim dünyası tarafından yapılan uzun araştırmalar neticesinde Türklerin anayurdu“İç Asya”olarak kabul edilmektedir. Anayurt kabul edilen bu bölge aynı zamanda da Türklerin ilk defa“devlet”şeklinde ortaya çıktığı coğrafyadır. İlk Türk devleti olarak kabul edilen Asya Hun Devleti'nin ardından Gök-Türk ve Uygur kağanlıkları ile Türgiş ve Karluk devletleri de İç Asya toprakları içerisinde kurulmuştur. Türklerin İç Asya'da kurmuş olduğu bu devletlere bakıldığında dikkat çeken bazı özellikler görülmektedir. Bu özelliklerden birisi, Türk devlet yapılarının büyük bir çoğunluğunun bu devletler tarafından ilk defa uygulanmasıdır. Bir diğer özellik ise idari, askeri ve kültürel alanda uygulanan bu yapılardan bazılarının İç Asya dışında kurulan Türk devletlerinde görülmesidir. İran'da kurulan ve ilk Türk-İslam devletleri arasında gösterilen Büyük Selçuklu Devleti ise bu özelliğe sahip Türk devletlerinden sadece birisidir. Çalışmamızda; İç Asya coğrafyasında kurulmuş olan eski Türk devletleri ile İran'da kurulmuş Büyük Selçuklu Devleti'nin idari, askeri ve kültürel yapıları incelenmiş, ardından karşılaştırma yapılarak eski uygulamaların Büyük Selçuklular da devam edenleri ve benzerlik gösterenleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of long research by the scientific word the homeland of the Turks is accepted as“Inner Asia”. This region, considered the homeland, is also the geography where the Turks first emerged in the form of a“state”. Following the Asian Hun State, which is considered to be the first Turkish state the Gok-Turk and Uighur Kingdoms and the Turgish and Karluk states were also established in Inner Asia. When looking at the states established by the Turks in Inner Asia, some notable features can be observed. One of these features is that most of the Turkish state structures were first implemented by these states. Another feature is that some of these structures, applied in administrative, military and cultural fields, can be seen in Turkish states established outside Inner Asia. The Great Seljuk State, which was founded in Iran and is shown among the first Turkish-Islamic states, is only one of the Turkish states with this feature. In our study, the administrative, military and cultural structures of the ancient Turkish states established in Inner Asia and Great Seljuk State established in Iran were examined and then by making a comparison, it was tried to reveal the continuation and similarities of the old practices in the Great Seljuks.