Askeri ve idari teşkilatlanma bakımından Anadolu Selçuklu Devleti'ndeki Orta Asya etkileri
Military and administrative effects of the Central Asia to the Anatolia Seljuck state
- Tez No: 81963
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Orta Asya'da birbirini takiben devletler kurmuş olan Türkler, kurdukları bu devletlerde genellikle aynı teşkilatlanma yöntemlerini kullanmışlardır. Bunun sebebi olarak ortak bir kültürden gelme, aynı yaşam tarzına sahip olma gibi konular gösterilebilir. Ancak dini inançların değişmesi ve yeni yönetim sistemlerinin öğrenilmesi ile Orta Asya dışında devlet kurmuş olan Türk unsurlar eski teşkilat yapılarını kısmen terketmişlerdir. Yerleşik düzene geçilmesi ve bürokratik devlet sistemleri olan topluluklarla kaynaşılması bu sonucu doğurmuştur. Kurulan sistemin farklılığı, sistemi kuranların geçirdiği değişim ne kadar büyük olursa olsun gelenek ve töre gibi halk kitlelerinde etkisini yitirmesi güç unsurlar sayesinde, yeni kurulan devlet sistemlerinin temellerinde eskinin etkileri kendini göstermektedir. Anadolu Selçuklu devlet'inde de Arap, Fars, Bizans gibi yabancı kültürlerin etkileri ciddi olarak görülmekle beraber temeldeki anlayış, geleneksel Türk teşkilat yapısını hatırlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Having formed succesive states in Central Asia, The Turks have generally used in these states similar organizational methods. Coming from the same culture and having the same life style are the most important reasons of this similarity. However, due to changes in religious beliefs and affects of the new administrative systems the Turks, who formed states outside Central Asia, have partially abandoned the former organizational systems. This is the natural result of the encounter with the cultures that succeeded to form the state system that fits the settled lifestyle. Former military systems and state concept showed themselves at the bases of newly established state systems due to the traditions and customs which are very much effective on people. Although the Anatolian Seljukians were seriously affected by the foreign cultures like Arabic, Persian, Byzantine, etc., the basic concept resembles traditional Turk organization system. Although they have met new changes at the new lands which were very far from the motherland, Central Asia, the state has been formed according to the former logic.