Fuzûlî'nin Leylâ ile Mecnûn mesnevisinin nesne ilişkisi kuramında incelenmesi
Analysis of Fuzûlî's masnavi 'Leylâ and Mecnûn' with object relations theory
  1. Tez No: 886176
  2. Yazar: NAZİME BAKIRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmasında Fuzûlî'nin“Leylâ ve Mecnûn”mesnevisi, nesne ilişkileri kuramı çerçevesinde incelenmiştir. İncelemeye geçmeden önce şairin hayatı ve eserleri incelenmiş, psikanaliz kuramı açıklanmış ve romanın kısa özeti verilmiştir. Araştırmanın amacı ise mesnevinin ana karakterlerinin psikolojik yapısını ve bu yapıların mesneviye yansımalarını ele alınmıştır. Bu doğrultuda, eserdeki ana karakterler olan Leylâ ve Mecnûn'un kurdukları nesne ilişkileri ve bu ilişkilerin gelişimi psikanalitik yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın temelinde, Fuzûlî'nin eserindeki karakterlerin içsel dünyalarını ve bu dünyaların dışa vurumlarını anlamak yaşamlarına etkilerini görmek yatmaktadır. Bu bağlamda, mesnevinin karakterler arasındaki ilişkiler, nesne ilişkileri kuramı içerisinde ele alınarak değerlendirilmektedir. Nesne ilişkisinin hayatın her alanına ve bireylerle kurulan ilişkilerin şekillenmesinde aynı zamanda olaylara verilen tepkilerde temel neden olarak görülüp incelenmiştir. Bulgular, Fuzûlî'nin karakterlerinin iç dünyalarında yaşadıkları çatışmaları ve bu dünyaların edebi temsillerini anlamada önemli ipuçları sunmaktadır. Bu çalışma, mesnevinin psikolojik açıdan derinlemesine incelenmesini sağlayarak, klasik edebiyat eserlerinin farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Fuzûlî's masnavi“Leylâ and Majnun”within the framework of object relations theory. The purpose of this research is to determine the psychological structures of the characters in the masnavi and the reflections of these structures in the literary work. For this purpose, the object relations and the development of these relationships of the main characters, Leylâ and Majnun, were analyzed using psychoanalytic methods. At the core of the study is the understanding of the inner worlds of Fuzûlî's characters and their outward expressions. In this context, the main themes of the masnavi and the relationships between the characters are evaluated from the perspective of object relations theory. The findings provide significant insights into understanding the inner worlds of Fuzûlî's characters and their literary representations. This study aims to contribute to the psychological analysis of classical literary works by facilitating a deeper understanding of the masnavi from a psychoanalytic perspective.