Nikel iyonlarının sıvı membran tekniği ile ekstraksiyonu
Extraction of nickel ions by liquid membrane technique
  1. Tez No: 886177
  2. Yazar: ELİF ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada sıvı membran tekniklerinden biri olan çok damlacıklı sıvı membran sistemi kullanılarak Nikel iyonlarının ekstraksiyon çalışmaları yapılmıştır. Nikel iyonlarının spektrofotometrik (UV-vis) tayin yönteminin belirlenmesi ile birlikte iyonlarının sulu fazdan organik faza taşınımını ve ekstraksiyonunu sağlayan en iyi taşıyıcı ligant olarak D2EHPA kullanılmıştır. Çok damlacıklı sıvı membran (ÇDSM) sistemi kullanılarak, donör fazdan organik faza ve organik fazdan tekrar akseptör faza Nikel iyonlarının ekstraksiyonunun etkileyen parametreler (donör faz pH'ı, akseptör fazın konsantrasyonu, ligant taşıyıcı konsantrasyonu, sıcaklık, organik faz aktarım hızı vb.) araştırılmıştır. ÇDSM sistemi ile nikelin ekstraksiyon çalışmalarında optimum şartlarda geri alım verimleri >%99.50'nin üzerinde bulunmuştur. Aktivasyon enerji hesaplamalarından nikel iyonlarının donör fazdan akseptör faza taşınımın difüzyon kontrollü olarak gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, extraction studies of nickel ions were carried out using the multidroplet liquid membrane system, one of the liquid membrane techniques. With the determination of the spectrophotometric (UV-vis) determination method of nickel ions, D2EHPA was used as the best carrier ligand that provides the transport and extraction of ions from the aqueous phase to the organic phase. The parameters affecting the extraction of nickel ions from the donor phase to the organic phase and from the organic phase back to the acceptor phase (pH of the donor phase, concentration of the acceptor phase, concentration of the ligand carrier, temperature, organic phase transfer rate, etc.) were investigated using a multi-droplet liquid membrane (MDLM) system. In the extraction studies of nickel with the MDLM system, the recovery efficiencies were found to be >99.50% under optimum conditions. From the activation energy calculations, it was determined that the transport of nickel ions from the donor phase to the acceptor phase is diffusion controlled.