Şizofreni tanılı bireylerde ve sağlıklı kontrollerde metabolik parametreler ile bilişsel işlevler arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 886201
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışma verilerimize göre şizofreni tanılı bireylerde bilişsel bozulmanın kontrollere göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşmış bulunmaktayız. Metabolik parametreler ile bilişsel fonksiyonlar arasında çeşitli korelasyonlar çıkmış olup, metabolik sendromu olan şizofreni tanılı bireylerin bilişsel testlerinde olmayanlara göre bozulma olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bilişsel fonksiyonların işlevsellik üzerine olan etkisini değerlendirmek için uzunlamasına yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşmış bulunmaktayız, çalışmamızda düşük güçte korelasyonlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda şizofreni hastalarının metabolik değerlerinde olan bozulmanın önüne geçilebilirse bilişsel fonksiyonlarındaki bozulmanın da bir miktar önüne geçilebileceğini düşünmekteyiz. Yeni ilaç hedefleri, diyet, egzersiz programları üzerine daha fazla çalışma yapılmasının önünü açabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızın bu bağlamda literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on the data from our study, we have concluded that individuals diagnosed with schizophrenia experience greater cognitive impairment compared to the control group. Various correlations were found between metabolic parameters and cognitive functions, indicating that schizophrenia patients with Metabolic Syndrome show more impairment in cognitive tests than those without Metabolic Syndrome. We also found that longitudinal studies are needed to assess the impact of cognitive functions on functionality, as our study showed low-power correlations. Considering all these findings, we believe that preventing deterioration in the metabolic values of schizophrenia patients may help mitigate cognitive impairment to some extent. We suggest that further studies on new drug targets, diet, and exercise programs could be beneficial. We believe that our study will make a significant contribution to the literature in this context.