Ortognatik cerrahide konvansiyonel planlama ve üç boyutlu dijital planlamanın preoperatif süreye etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of conventional planning and three dimensional digital planning on preoperative time in orthognathic surgery
- Tez No: 886202
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ortognatik Cerrahide Konvansiyonel Planlama ve Üç Boyutlu Dijital Planlamanın Preoperatif Süreye Etkilerinin Karşılaştırılması Amaç: Çalışmamızın amacı, ortognatik cerrahi tedavi gören hastalarda Sam Artikülatörü üzerinde yapılan iki boyutlu konvansiyonel cerrahi planlama ile bilgisayar yazılımı üzerinde yapılan üç boyutlu dijital planlamanın preoperatif süreye etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, yaşları 18-25 arasında değişen toplam 40 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmada Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden; hastaların iki boyutlu fotoğrafları, lateral sefalometrik radyografileri, konik ışınlı bilgisayarlı tomografileri ve dijital verileri kullanılmıştır. İki boyutlu konvansiyonel planlamada, hastalardan alçı modeller elde edilip, yüz arkı alındıktan sonra modeller SAM Artikülatörü'ne bağlanarak akrilik splintler hazırlanmıştır. Üç boyutlu dijital planlamanın yapılabilmesi için hastanın dijital verileri ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografileri bilgisayara aktarılıp simülasyon cerrahileri planlanarak, maksilla ve mandibulada uygulanacak olan osteotomiler yapılmış ve dijital splintler üretilmiştir. Tüm aşamalar kronometre ile ölçülerek preoperatif süreler hesaplanmıştır. Her iki grubun istatistiksel olarak karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effects of Conventional Planning and Three Dimensional Digital Planning on Preoperative Time in Orthognathic Surgery Purpose: The aim of our study is to evaluate the effects of two-dimensional conventional surgical planning on the Sam Articulator and three-dimensional digital planning on computer software on the preoperative time in patients undergoing orthognathic surgical treatment. Materials and Methods: Our study was conducted on a total of 40 patients aged between 18-25. In the study, from the archives of Ege University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics; two-dimensional photographs, lateral cephalometric radiographs, cone beam computed tomography and digital scanning data of the patients were used. In two-dimensional conventional planning, plaster models were obtained from the patients, and after the facial arch was removed, the models were connected to the SAM Articulator and acrylic splints were prepared. In order to perform three-dimensional digital planning, the patient's digital data and cone beam computed tomographies were transferred to the computer, simulation surgeries were planned, osteotomies to be applied in the maxilla and mandible were performed, and digital splints were produced. Preoperative times were calculated by measuring all stages with a stopwatch. Mann-Whitney U test was used to statistically compare both groups.