Türkiye'deki sokak sanatçılarının kent sanatına bakışı ve toplumsal perspektif
The view of street artists in Türkiye on urban art and social perspective
  1. Tez No: 886276
  2. Yazar: EYLÜL AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Graffiti ve ardından sokak sanatı insana ait arzular, aile, kamu, iktidar ve toplumun işleyişini belirleyen sistemden kaynaklanan baskıların neden olduğu ve yine insana dair içgüdülerin sonucu olarak vahşi bir kültür olarak doğmuştur. Bu nedenle graffiti ve sokak sanatı çevresiyle oldukça fazla iletişim halinde bir kültür olup çevresel faktörlerden negatif ya da pozitif olarak etkilenmeye ve etkilemeye açıktır. Writerın ve sokak sanatçısının içinde yaşadığı toplumun bulunduğu geleneksel, ekonomik, siyasi, hukuki, kültürel, demografik ve teknolojik yapısı, doğal çevresel koşulları, graffiti ve sokak sanatının çeşitli ülkelerde farklı şekillerde ortaya çıkmasına, gelişmesine, değişime uğramasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı graffiti ve sokak sanatının bu gibi etmenler doğrultusunda nasıl diğer ülkelerden, özellikle graffitinin doğduğu Amerika ve kısa sürede yayıldığı Avrupa ülkelerinden farklılaştığını anlamak üzerine, Türkiye'deki writerların tecrübelerinden yola çıkarak Türkiye'ye özel graffiti doğasını araştırmaktır. Türkiye'de grafitinin doğuşu, gelişimi ve bugününe ilişkin yazılı kaynaklar sınırlıdır; bu nedenle bu araştırmada, İngilizce dilinde yayınlanmış kitap ve makalelerin yanında, Türkiye'de bu alanda etkinlik gösteren, writerlar ve sokak sanatçılarıyla yapılmış röportajlar, birebir görüşmeler, anketler, belgeseller, videolar kişisel web siteleri ve sosyal medya profilleri gibi kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graffiti and then street art were born as a wild culture as a result of human desires, pressures arising from family, public, power and the system that determines the functioning of society, and as a result of human instincts. For this reason, graffiti and street art are a culture that is in great contact with its environment and is open to being influenced and influenced by environmental factors, either negatively or positively. The traditional, economic, political, legal, cultural, demographic and technological structure and natural environmental conditions of the society in which the writer and street artist live have caused graffiti and street art to emerge, develop and change in different ways in various countries. The aim of this study is to understand how graffiti and street art differ from other countries, especially America, where graffiti was born, and European countries, where it spread in a short time, in line with such factors, and to investigate the nature of graffiti specific to Turkey, based on the experiences of writers in our country. Written sources regarding the birth, development and present of graffiti in Turkey are limited; For this reason, in this research, in addition to books and articles published in English, sources such as interviews with writers and street artists active in this field in Turkey, one-on-one interviews, surveys, documentaries, videos, personal websites and social media profiles were used.