Türkiye'de vergi ombudsmanlığının önemi ve gerekliliği: İsveç ve Avustralya ülke uygulamaları ile bir karşılaştırma
Importance and necessity of tax ombudsman in Turkey: Sweden and Australia country applications
- Tez No: 886288
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1809 yılında İsveç'te kurulan Ombudsmanlık Kurumu, günümüzde dünyanın birçok ülkesinde kabul görmüştür. 2012 yılında 6328 sayılı“Kamu Denetçiliği Kanunu”yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Böylece ülkemizde ombudsmanlık“Kamu Denetçiliği Kurumu”adını alarak kurulmuştur. Ombudsman, idarenin tüm eylem, işlem ve faaliyetlerini denetleyerek vatandaş ve idare arasında gelişen uyuşmazlıkları çözmeye çalışan bir kurumdur. Ülkemizde vergi sisteminde sık sık değişiklik yapılan düzenlemeler, mevzuatın karışıklığı gibi sebeplerden dolayı uyuşmazlıklar için en çok kullanılan çözüm yolu yargıdır. Bu nedenle yargıda oluşan iş yükü davaların görülme süresini uzatmakta ve mükellefi olumsuz etkilemektedir. Bu sorunların giderilmesi amacıyla Kamu Denetçiliği Kurumu bünyesinde alanında uzmanlaşmış Vergi Ombudsmanlığının kurulmasına ihtiyaç vardır. Dünyada farklı isimlerle kurulan Vergi Ombudsmanlıkları ülkemize uyarlanarak mükellefin uyuşmazlık problemleri hızlı ve maliyetsiz bir şekilde çözüme kavuşturulabilir, mükellef gerekli teknik bilgiye sahip uzman bir kurumdan danışmanlık hizmeti alabilir, mükellef hakları garanti altına alınarak mükellefin idareye olan güvenini arttırarak mükellefin vergi sistemine uyumu sağlanabilir. Bu tez çalışmasında, diğer ülkelerde kurulmuş olan Ombudsmanlık örnekleri Kamu Denetçiliği Kurumuyla karşılaştırılarak ülkemizde Vergi Ombudsmanlığına duyulan ihtiyacın sebepleri araştırılmıştır. Bu araştırma çerçevesinde, mükellef ve idare arasındaki sorunların giderilmesi, yargı yükünün hafifletilmesi, vergi sisteminin iyileştirilmesi için ülkemizin yapısal, hukuksal ve toplumsal özellikleri dikkate alınarak ayrı bir Vergi Ombudsmanlığının oluşturulması sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The Ombudsman Institution, established in Sweden in 1809, is now accepted in many countries of the world. In 2012, the“Ombudsman Law”No. 6328 was published and entered into force. Thus, the Ombudsmanships was established in our country under the name of“Public Audit Institution”. Ombudsman is an institution that tries to resolve disputes between citizens and the administration by auditing all actions, transactions and activities of the administration. In our country, due to reasons such as frequent changes in the tax system and the complexity of the legislation, the most commonly used method of resolution for disputes is the judiciary. For this reason, the workload in the judiciary extends the hearing period of cases and negatively affects the taxpayer. In order to resolve these problems, there is a need to establish a Tax Ombudsman specialized in its field within the Ombudsman Institution. By adapting Tax Ombudsmanships, which are established under different names around the world, to our country, the taxpayer's dispute problems can be resolved quickly and cost-free, the taxpayer can receive consultancy services from an expert institution with the necessary technical knowledge, the taxpayer's rights can be guaranteed and the taxpayer's compliance with the tax system can be ensured by increasing the taxpayer's trust in the administration. In this thesis study, the reasons for the need for a Tax Ombudsman in our country were investigated by comparing the Ombudsman examples established in other countries with the Ombudsman Institution. In the first part of the thesis, the conceptual framework is compared, in the second part, ombudsman institutions in selected countries are compared, and in the third part, an evaluation is made about the necessity of Tax Ombudsman in Turkey.