Düzenli dairesel gövde boşluklu gfrp donatılı betonarme kirişlerin eğilme davranışları
Flexural behavior of gfrp reinforced concrete beams with regular circular web openings
- Tez No: 886291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARUHAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, gövde üzerinde düzenli boşluk bulunduran cam lifli polimer (GFRP) donatılı betonarme kirişlerin eğilme davranışları incelenmiştir. Bu kapsamda altısı düzenli boşluklu, ikisi boşluksuz referans olmak üzere toplam 8 adet betonarme kirişin iki nokta yükleme testleri gerçekleştirilmiştir. Boşluklu kirişler farklı kesme kırılma modları (Vierendeel panel davranışı, gövde ezilmesi, kiriş tipi vb.) ile kapasitelerine ulaşmaktadırlar. Bu nedenle özel donatı detayları kullanılmıştır. Çalışmada her biri birbirine eş özelliklerde dairesel geometriye sahip olan boşluklar tercih edilmiştir. Dairesel boşluklar kiriş orta noktasına göre simetrik olacak şekilde yerleştirilmiştir. Boşluk geometrisinin dairesel seçilmesinin ve boşlukların simetrik yerleşiminin temel amacı kirişe gelen yüklerin uniform olarak dağıtılması sağlamak ve gerilme birikmelerini engellemektir. Yani kirişlerin eğilme kapasitesine ulaşması hedeflenmiştir. Eğilme kapasitesinin düşük tutulması durumunda kirişlerin kesme kırılmasına uğramadan eğilme kapasitelerine ulaşması ihtimaline karşı çalışmada normal ve yüksek donatı oranı tercih edilmiştir. Ayrıca kirişçiklerde ve dikmelerde yapma GFRP etriyelerin ve boşluklar arası diagonal GFRP donatının bulunup bulunmaması diğer önemli parametreler olarak tercih edilmiştir. Bu kapsamda farklı özel donatı detayına sahip olan düzenli dairesel boşluklu betonarme kirişlerden her biri normal ve yüksek boyuna donatı oranına sahip olma üzere toplamda sekiz adet kiriş üretilip eğilme testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present study, the bending behavior of glass fiber reinforced polymer (GFRP) reinforced concrete (RC) beams with regular web openings was examined. At this scope, two point loading tests of eight RC beams, six of them with regular web openings and two of them without openings as references, were carried out. RC beams with openings reach their capacities with different shear failure modes (Vierendeel panel action, web crushing, beam type, etc.). For this reason, special reinforcement details were used. In the study, openings with circular geometry, each of which has the same characteristics, were preferred. The circular openings were placed symmetrically with respect to the beam midpoint. The main purpose of the selection of the circular geometry and the symmetrical arrangement of the openings is to ensure uniform load transmission and to prevent stress accumulation. In other words, it is aimed to reach the bending capacity of the RC beams. Low bending capacity against the possibility of beams reaching their bending capacity without shearing failure, normal and high reinforcement ratios were preferred in the study. In addition, the presence of integrated GFRP stirrups in chords/posts and diagonal GFRP reinforcement between the openings were preferred as other important parameters. In this context, a total of eight RC beams, each of which has normal and high longitudinal reinforcement ratio and each of them has different special reinforcement details, were produced and bending tests were carried out.