Epilepsili bireylerde yoga ve aerobik egzersiz eğitiminin fiziksel ve mental sağlık üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of yoga and aerobic exerci̇se training on physical and mental health in people with epilepsy
- Tez No: 886290
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Epilepsili bireylerde egzersizin sağlığa faydalarını gösteren araştırmaların giderek artmasına rağmen, yoganın aerobik egzersize göre etkinliğini gösteren mevcut bir kanıt bulunmamaktadır. Bu çalışmada, yoga ve aerobik egzersiz eğitiminin epilepsili bireylerde fiziksel aktivite davranışı, nöbet sıklığı, sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk, mental, emosyonel ve psikososyal sağlık durumu ile yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında epilepsi tanısı alan 60 kişi dahil edildi. Epilepsili bireyler randomize olarak yoga (n=20), aerobik egzersiz (n=20) ve bekleme listesi kontrol grubu (n=20) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Müdahaleler 8 hafta boyunca, haftada üç kez gerçekleştirildi. Yoga grubunda eğitimler web tabanlı video konferans platformu aracılığıyla gerçek zamanlı gerçekleştirilirken aerobik egzersiz grubunda kalp hızı rezervi hesaplanarak evde, parkta, arka bahçede veya yerel spor salonunda gözetimsiz olarak gerçekleştirilmesi istendi. Aerobik egzersizde istenilen kalp hızı takibi, kalp hızı monitörü ile sağlandı. Sekiz haftalık eğitimlerin etkinliği, nöbet sıklığı, fiziksel aktivite davranışı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, alt ekstremite gücü, denge, vücut kompozisyonu, bilişsel fonksiyon, depresyon, anksiyete, algılanan stres, yorgunluk, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi gibi alanlarda, müdahale öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Although there is growing body of research demonstrating health benefits of exercise in people with epilepsy (PWE), no current evidence that suggests the effectiveness of yoga over aerobic exercise is available. It was aimed to investigate the effects of yoga and aerobic exercise training on physical activity behavior, seizure frequency, health‐related physical fitness, mental, emotional, and psychological health status, and quality of life in PWE. The study included 60 subjects between the ages of 18-65 who were diagnosed with epilepsy. PWE were randomly divided into three groups as yoga (n=20), aerobic exercise (n=20) and wait-list control group (n=20). The intervention consisted of three times per week for 8 weeks. The yoga intervention was carried out via a web-based video conference remotely in real-time, while the aerobic exercise was be requested to perform unsupervised aerobic training in the home environment (park, backyard, or local gym). The intensity of aerobic training was be calculated using the heart rate reserve. A heart rate monitor was used to track the desired level of intensity for aerobic exercise. The efficacy of 8-week intervention which included multiple health effects; seizure frequency, physical activity behavior, functional exercise capacity, lower extremity strength, balance, body composition, cognition, depression, anxiety, perceived stress, fatigue, sleep quality, and quality of life was evaluated before and after the intervention.