Samsun ve Samsun'a sınırı olan illerdeki KOBİ'lerin pazarlama süreçleri ve nöropazarlama bilinirliği
Marketing processes and neuromarketing awareness of SMEs in Samsun and the provinces border to Samsun
  1. Tez No: 886343
  2. Yazar: AYHAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMEND ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmada Samsun ve Samsun' a sınırı olan toplam 6 ilin (Samsun, Sinop, Ordu, Tokat, Amasya ve Çorum illeri) Kurumsal düzeyleri ve kurumsal kimlik çalışmaları,Pazarlama süreçleri ve Nöropazarlama bilinirliğinin ölçülmesi ve KOBİ'lerin pazarlama stratejilerini geliştirmelerine katkı sağlanabilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Samsun ve Samsun'a sınırı bulunan Sinop, Ordu, Tokat, Amasya ve Çorum il ve ilçelerde faaliyet gösteren ve Ticaret ve Sanayi Odalarına kayıtlı KOBİlerle (çalışamda firma veya işletme olarak ta anılmaktadır) görüşmeler sağlanarak kurumsal düzeyleri,pazarlama süreçleri ve Nöropazarlama bilgileri değerlendirilmiştir. Çalışma için 500'ün üzerinde firma ile yüzyüze, çevirimiçi veya telefon ile aranarak görüşülmüş, ayrıca online ankete katılım için 6 binin üzerine elektronik posta, 40 binin üzerinde toplu sms atılmıştır. Samsun'da 156, Sinop'ta 30, Ordu'da 66, Tokat'ta 58, Amasya'da 45 ve Çorum'da 53 olmak üzere toplam 408 firmadan anket alınmıştır ve değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca 2 gruba brifing verilmiştir. Görüşmeler işletme sahipleri veya yönetici pozisyonunda yetkilileri ile yapılmış olup, online anketin bu kişiler tarafından doldurulması sağlanmıştır. Çalışmaya katılan ve katılmayan firmalarla yapılan görüşmeler neticesinde genel olarak pazarlama faaliyetleri için bütçe ayırdıkları ortaya çıkmaktadır. Ancak Pazarlama bütçesinden kasıtları genel olarak Reklam verme, kutlama mesajı yayınlama şeklindedir. Bununla birlikte az sayıda da olsa bazı firmalar kurumsallaşma ve pazarlama süreçleri için profesyonel destek almakta ve kendileri takip etmektedir. Nihai olarak pazarlama bütçesi ayıranların %65,1'i bütçelerine etkisini ölçtükleri yönünde bilgi vermiştir.Ayrıca firmaların %67,4 ünün Nöropazarlama kavramı hakkında bilgi sahibi olmadıkları ortaya çıkmıştır. Nöropazarlamanın yaygınlaştırılması için daha çok firmaya ulaşmak gerekmektedir. Çalışma süresince görüşülmüş olan Ticaret ve Sanayi Odaları yöneticilerinin talepleri üzerine 2024 yılı sonuna kadar Oda üyelerine yönelik 7 adet seminer programı planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, corporate levels and corporate identity studies of Samsun and a total of 6 provinces bordering Samsun (Samsun, Sinop, Ordu, Tokat, Amasya and Çorum provinces) were carried out with the aim of measuring marketing processes and Neuromarketing awareness and contributing to the development of marketing strategies of SMEs. In the research, interviews were conducted with SMEs which is registered to their Chambers of Commerce and Industry (also referred to as firms or businesses in the study) operating in the provinces and districts of Sinop, Ordu, Tokat, Amasya, Çorum and Samsun. Their corporate levels, marketing processes and Neuromarketing information were evaluated. For the study, more than 500 companies were interviewed face to face, online or by phone, and more than 6 thousand e-mails and more than 40 thousand bulk SMS were sent to participate in the online survey. Surveys were taken from a total of 408 companies; 156 in Samsun, 30 in Sinop, 66 in Ordu, 58 in Tokat, 45 in Amasya and 53 in Çorum, and evaluations were made. Additionally, two groups were briefed. The interviews were conducted with business owners or managers, and the online survey was filled in by these people. As a result of the interviews with the companies that participated and did not participate in the study, it was revealed that they generally allocated budgets for marketing activities. However, what they generally mean by Marketing budget is advertising and publishing congratulatory messages. However, some companies, albeit a small number, receive professional support for institutionalization and marketing processes. Ultimately, 65% of those who allocated a marketing budget stated that they measured the impact on their budget. It was also revealed that 67.4% of the companies did not have knowledge about the concept of Neuromarketing. In order to popularize neuromarketing, it is necessary to reach more companies. Upon the requests of the managers of the Chambers of Commerce and Industry who were interviewed during the study, 7 seminar programs have been planned for their members until the end of 2024.