The socıal representatıons of wrong westernızatıon ın the novels of Hüseyin Rahmi Gürpınar
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanlarında yanlış batılılaşmanın toplumsal temsilleri
- Tez No: 886379
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hüseyin Rahmi Gürpınar denilince akla ilk gelen mizah ve hicivdir. 19. yüzyılın sonlarında Türk toplumunun içinde bulunduğu bunalımları ve çöküşü, sosyal ve ahlaki yaşamı, aile içi çatışmaları, hurafeleri, toplumsal cehaleti, Batılılaşma hevesi ve Batılılaşmanın yanlış anlaşılması ve yanlış uygulanmasını mizahi bir dehayla anlatır. Anne ve babasının vefatından sonra yanlarında yaşamaya başladığı kadın akrabalarının hikayelerini dinleyerek ve Suriçi İstanbul'unun renkli ve canlı dili, örf ve adetleri, hurafeleri ile çevrede geçen aşk ve cinayet hikâyelerine şahit olarak yetişen yazarın edebi tasavvuru bu sayede zenginleşmiştir, dolayısıyla eserlerinin kendi deneyimlerinden kaynaklandığı söylenebilir. Karakterlerini her zaman fizyolojik, sosyolojik, psikolojik durumları ve kalıtım özellikleri ile değerlendirmiştir. Bunu yaparken de anormal denilemeyecek, kişiliğini tam olarak kazanamamış insan tiplerini mizahla ele almış, en ciddi konuları bile esprili bir üslupla sunmayı başarmıştır. Bu çalışmada Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın seçilmiş eserlerinden 19. yüzyıl sonlarında İstanbulluların gündelik hayatını oluşturan sosyal ve ahlaki yapının ne olduğu ve toplumun ahlaki olarak nasıl çöktüğü sorusuna nitel araştırmalar aracılığıyla betimsel bir biçimde cevap verilmeye çalışılmıştır. Yanlış Batılılaşmanın etkisiyle toplumun içinde bulunduğu durumu mizahi bir hicivle anlatır. Bu çalışma, geç Osmanlı ve genç cumhuriyet dönemindeki yanlış Batılılaşmanın anlatısı olarak roman kahramanları ve onların edebiyattaki toplumsal temsillerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When discussing Hüseyin Rahmi Gürpınar, humor and satire are the first things that spring to mind. With a flair for humor, he portrays the social and moral decay, family strife, superstitions, societal ignorance, and the fervor for Westernization—as well as its misinterpretation and application—that characterized Turkish society at the close of the 19th century. Because he grew up hearing the stories of his female relatives, it can be said that his works were derived from his own experiences. The stories of love and murder in the surroundings with the colorful and lively language of the walled city of Istanbul, customs and traditions, and superstitions enhanced his imagination. He continuously assessed his characters based on their genetic traits and physiological, social, and psychological circumstances. In the process, he was able to manage with humor those kinds of people who could not be classified as aberrant, who were unable to develop their personalities ultimately, and he was able to make light of even the most serious matters. Using a selection of Hüseyin Rahmi Gürpınar's writings, this study attempts to provide a descriptive answer to the questions of what the social and moral framework that Istanbul residents' everyday lives consisted of at the end of the 19th century was and how society had morally crumbled. He describes the state of society due to the effects of false Westernization with a humorous satire. This study focuses on his novel characters and their social representations in literature as the narrative of the wrong Westernization in the late Ottoman and the young republic era.