Neoklasik realizm çerçevesinde Rusya-Ukrayna krizinin AB'nin enerji güvenliği üzerindeki etkisi
The effect of the Russia-Ukraine crisis on the energy security of the EU in the framework of neoclassical realism
  1. Tez No: 886437
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OMCA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünyada artan enerji ihtiyacı ve bağımlılığıyla birlikte uluslararası aktör ilişkilerinin temel bileşenlerinden olan enerji ve enerji güvenliği meselelerinin güç siyasetinin en önemli dinamikleri haline gelmesi, uluslararası aktörlerin dış politika hamlelerinde oldukça belirleyici olmuştur. Yeterli kaynağa sahip olmayan ve enerjiyi dış kaynaklardan tedarik eden Avrupa Birliği enerji kaynaklarına olan talep bakımından bölgesel güçler arasında ön sıralarda yer alması sebebiyle enerji politikaları oluşturarak enerji güvenliğini sağlamak durumundadır. Buradan hareketle tez kapsamında söz konusu varsayımı yapılandırmak adına enerji ve güvenlik kavramları açıklanarak, enerjinin güvenlik tanımlarını nasıl şekillendirdiğinin ortaya koyulması ve enerji güvenliğinin uluslararası ilişkiler dış politika analiz kuramlarından olan neoklasik realizmden yararlanılarak kavramsallaştırılması amaçlanmıştır. Oluşturulan teorik çerçeve aracılığıyla AB'nin enerji güvenliğini sağlaması noktasında oluşturabileceği stratejik hamlelerinin dış politikasındaki yeri tespit edilerek, geleneksel tanımlamaların ötesine geçilecek ve aynı zamanda uluslararası ilişkiler disiplini kuramları da dikkate alınarak, enerji güvenliğine ve AB'nin enerji jeopolitiğine teorik bir bakış açısı kazandırmak amaçlanmaktadır. AB'nin enerji profilinin yanı sıra kuruluşundan günümüze enerji alanında yaptığı politikalara ve girişimlere değinilmesi üzerine tasarlanan çalışmada aynı zamanda AB'nin enerji güvenliği anlayışına ve enerji güvenliği hedeflerine yer verilmiş, Birliğin enerji güvenliğini sağlaması noktasında kilit konumda bulunan Rusya ve Ukrayna'nın önemine dikkat çekilmiştir. Ek olarak Rusya-Ukrayna arasında enerji nedeniyle çıkan krizlerin, AB'nin enerji güvenliğine etkilerinin ve küresel yansımalarının neoklasik realizm aracılığıyla incelendiği çalışmada enerjinin dış politikadaki yeri ve önemine işaret edilmiştir
Özet (Çeviri)
With the increasing need and dependency on energy in the world, energy and energy security issues, which are among the basic components of international actor relations, have become the most important dynamics of power politics, and this has been very decisive in the foreign policy moves of international actors. The European Union, which does not have sufficient resources and procures energy from external sources, has to ensure energy security by creating energy policies, as it is among the regional powers in terms of demand for energy resources. Based on this, the thesis aims to explain the concepts of energy and security in order to structure the assumption in question, to reveal how energy shapes the definitions of security, and to conceptualize energy security by making use of neoclassical realism, which is one of the international relations foreign policy analysis theories. Through the theoretical framework created, it is aimed to gain a theoretical perspective on energy security and the energy geopolitics of the EU by determining the place of the strategic moves that the EU can make in terms of ensuring energy security in its foreign policy, going beyond traditional definitions and also taking into account the theories of the international relations discipline. The study, which was designed to touch upon the energy profile of the EU as well as its policies and initiatives in the field of energy since its establishment, also included the EU's understanding of energy security and energy security targets and drew attention to the importance of Russia and Ukraine, which are in a key position in ensuring the energy security of the Union. In addition, the study examines the energy-related crises between Russia and Ukraine, their effects on the EU's energy security and their global reflections through neoclassical realism and points out the place and importance of energy in foreign policy.