IoT security by detection of the network intrusion traffic using DL
DL kullanılarak ağ izinsiz trafiğinin tespiti ile IoT güvenliği
  1. Tez No: 886570
  2. Yazar: NADİA QUTAİBA MOHAMEDSAEED ALSABBAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu Tez“ DL Kullanılarak Ağ İzinsiz Trafiğinin Tespiti ile IOT Güvenliği,”derin öğrenme (DL) tekniklerini kullanarak IoT aygıtlarına yönelik ağa izinsiz giriş saldırılarını tespit etmeye ve önlemeye yönelik bir tekniği açıklar. Tez, ağ ziyaretçilerinin kayıtlarını okumak ve çok katmanlı bir algılayıcgı (MLP) ve Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) sinir ağı kullanarak olası bir izinsiz girişe işaret eden hobi kalıplarını belirlemek için bir yöntem göstermektedir. Yazar, çok sayıda IoT cihazında güvenlik mekanizmalarının bulunmamasına ek olarak, sınırlı işleme ve hatırlama potansiyelleri nedeniyle IoT cihazlarının ağa izinsiz giriş denemelerine karşı savunmasızlığını vurguluyor. Önerilen yöntem, bu sorunla başa çıkmak için ağ ziyaretçi kayıtlarını analiz etmek ve şüpheli hobi kalıplarını tanımak için derin öğrenmeye dayalı teknik kullanıyor. Ayrıca, IoT cihazlarından elde edilen ağ sitesi ziyaretçi kayıtlarından oluşan bir veri seti üzerinde incelemeler yapılarak tez, önerilen yaklaşımın ağa izinsiz giriş tehlikelerini belirlemedeki etkinliğini açıklamaktadır. Sonuçlar, LSTM tabanlı tamamen tekniğin, hizmet reddi (DoS) saldırıları ve kötü amaçlı yazılım bulaşma saldırıları da dahil olmak üzere çeşitli türde ağa izinsiz giriş denemelerini ne kadar başarılı bir şekilde kabul ettiğini gösteriyor. Genel olarak Tez, Nesnelerin İnterneti aygıtları için güçlü güvenlik önlemlerinin uygulanmasının önemini vurgulamakta ve bu aygıtlara yönelik ağa izinsiz giriş saldırılarını tespit etmek ve önlemek için DL tekniklerinin yeteneğini göstermektedir. Önerilen çerçeve, IoT cihazlarının ve ağlarının güvenliğini artırmak ve siber saldırı ve ihlal riskini azaltmak için faydalı olabilir. Performansları eğitim, tahmin süresi, doğruluk ve farklı simülasyon sonuçları açısından tamamen hassasiyete dayalı olarak değerlendireceğiz, F1 puanını dikkate alacağız ve KDDCUP-99 veri kümesinin kullanımındaki günlük kaybını değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
This thesis“IoT Security by Detection of the Network Intrusion Traffic Using DL,”describes a technique for detecting and preventing network intrusion assaults on IoT devices using deep learning (DL) techniques. The thesis indicates a method for reading network visitor records and identifying patterns of hobby that point to a likely intrusion using a multilayer perceptron (MLP) and a long-short-term memory (LSTM) neural network. The author highlights the vulnerability of IoT gadgets to community intrusion because of their limited processing and reminiscence potential, in addition to the absence of security mechanisms in numerous IoT devices. The proposed method operates a deep learning technique to analyse network visitors' records and recognise suspicious patterns of hobbies to deal with this trouble. Furthermore, via executing examinations on a dataset of network site visitor records obtained from IoT devices, the thesis elucidates the efficacy of the suggested approach in figuring out network intrusion dangers. The results display how nicely the LSTM-based totally technique has acknowledged several sorts of network intrusion attempts, consisting of denial of service (DoS) attacks and malware contamination assaults. Overall, the Thesis highlights the significance of imposing powerful security measures for IoT devices and demonstrates the capability of DL techniques for detecting and preventing network intrusion assaults on those devices. The proposed framework can be beneficial for improving the safety of IoT devices and networks, and for mitigating the risk of cyber-attacks and breaches. We will evaluate the performances in terms of training, prediction time, accuracy, and different simulation outcomes based totally on precision, taking into account, the F1 score, and log loss with the use of the dataset KDDCUP-99.