TRT Çocuk Kanalının interaktif eğitimdeki rolü: TRT Çocuk Kitaplık Uygulamasının incelenmesi
The role of TRT Çocuk Channel in interactive education: An examination of the TRT Çocuk Library Application
  1. Tez No: 886615
  2. Yazar: UBEYDULLAH BİNOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDE AKDAĞ SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Öğrenme, bireylerin deneyimlerine yanıt olarak eylemleri gerçekleştirme veya değiştirmeleriyle ilgilidir ve kişisel özelliklerle düşünme tarzlarına göre şekillenir. Öğrenme tarzları ve öğretim metotları arasındaki uyum, eğitimdeki bilgi edinimi için kritiktir. Öğrenme stilleri, eğitimde bireylerin tercihlerini belirler. Teknoloji, öğrenme süreçlerini daha kişisel hale getirirken, Bilgisayar Destekli Eğitim bireysel öğrenme ihtiyaçlarına cevap verir ancak kullanımı ve materyal hazırlama maliyetleri zorluklar oluşturabilir. Mobil uygulamalar gibi yeni dijital medya türleri, kullanıcılara ve şirketlere ekonomik ve yenilikçi seçenekler sunarak eğitim alanını genişletir. Bu çalışma, TRT Çocuk Kanalı ve TRT Çocuk Kitaplık Uygulamasının interaktif eğitimdeki rolünü incelemiştir. Araştırma, dijital platformların çocukların eğitimine nasıl katkı sağlayabileceği ve bu araçların çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini nasıl destekleyebileceği üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın temel problematiği, interaktif medya araçlarının eğitimdeki etkinliğinin ve çocukların öğrenme süreçlerine olan katkısının belirlenmesidir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, TRT Çocuk Kanalı ve Kitaplık Uygulamasının çocuklar için sunduğu eğitsel içeriklerin niteliğini ve bu içeriklerin öğrenme üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, çeşitli teorik perspektifleri temel alarak, dijital medyanın eğitimde kullanımı üzerine kuramsal bir çerçeve sunmaktadır. Bu perspektifler, interaktif öğrenmenin önemini ve teknolojinin eğitimsel içerik sunumunda nasıl bir değişim yaratabileceğini vurgulamaktadır. Araştırmanın metodolojisi, niteliksel araştırma yöntemlerini kullanmaktadır. Veri toplama sürecinde, TRT Çocuk Kanalı ve Kitaplık Uygulamasına ilişkin dökümantasyon, kullanıcı geri bildirimleri ve uygulamanın kullanımına dair istatistiksel veriler incelenmiştir. Bulgular, TRT Çocuk Kanalı ve Kitaplık Uygulamasının, çocuklara yönelik eğitim materyallerini zenginleştiren ve öğrenme deneyimlerini interaktif hale getiren güçlü bir araç olduğunu göstermektedir. Uygulama, çocukların okuma becerilerini geliştirme, bilgiye erişimlerini kolaylaştırma ve öğrenmeyi daha keyifli bir hale getirme konusunda önemli bir kaynak olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, dijital eğitim araçlarının çocukların eğitimindeki potansiyelini vurgulamakta ve gelecekteki araştırmalar için yeni sorular ve perspektifler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Learning involves individuals performing or modifying actions in response to their experiences, which is shaped by personal characteristics and thought processes. The compatibility between learning styles and teaching methods is critical for acquiring knowledge in education. Learning styles dictate individuals' preferences within educational settings. While technology personalizes the learning process, Computer-Assisted Education (CAE) caters to individual learning needs, although it may present challenges due to usage complexity and material preparation costs. New digital media forms, like mobile applications, broaden the educational landscape by providing affordable and innovative options to users and businesses. This study investigates the role of the TRT Children's Channel and the TRT Children's Library Application in interactive education. It focuses on the contribution of digital platforms to children's education and their support of cognitive, social, and emotional development. The main challenge of the study is to ascertain the effectiveness of interactive media tools in education and their contribution to children's learning processes. The goal is to assess the quality of educational content provided by the TRT Children's Channel and Library Application and its impact on learning. The research proposes a theoretical framework for the use of digital media in education, grounded in various theoretical perspectives. These highlight the significance of interactive learning and the transformative potential of technology in educational content delivery. The methodology employs qualitative research methods. Data collection involved analyzing documentation, user feedback, and statistical data on the usage of the TRT Children's Channel and Library Application. The findings indicate that the TRT Children's Channel and Library Application is a potent tool that enriches educational materials for children and renders learning experiences interactive. The application has proved to be a significant resource in enhancing children's reading skills, easing their access to information, and making learning more enjoyable. In conclusion, this study underscores the potential of digital educational tools in children's education and poses new questions and perspectives for subsequent research.