Toplum içerisinde yaşayan inmeli bireylerde çevresel faktörlerin sosyal aktivite temporalitesine etkisi
The effect of environmental factors on the social activity temporali in individuals with stroke living in the community
  1. Tez No: 886655
  2. Yazar: EMİNE AYBÜKE ORÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma inme sonrası hastaneden taburcu olmuş ve toplum içerisinde yeniden yaşamaya başlamış inmeli bireylerde çevrenin sosyal aktivite katılımını nasıl etkilediğini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamızı 39 inme tanısı alan birey ile tamamladık. Değerlendirme aşamasında bireylerin sosyal aktivitelere katılım süresini değerlendirmek için bir gün önceki gerçekleştirdiği aktiviteler Modifiye Aktivite-Rol Anketi ile incelendi. Serbest zaman aktiviteleri aktif rekreasyon, pasif rekreasyon, sosyal katılım olarak kategorize edildi. Kaydedilen süre ile fiziksel çevre için Craig Hastanesi Çevresel Faktörler Anketi, sosyal çevre için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin skoruyla korelasyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate how environmental factors influence social activity participation in stroke survivors who have been discharged from the hospital and have begun to reintegrate into community life. We completed our study with 39 individuals diagnosed with stroke. During the evaluation phase, the activities performed by the individuals on the previous day were examined using the Modified Activity-Role Checklist to assess the time spent on social activities. Leisure activities were categorized into active recreation, passive recreation, and social participation. The correlation between the recorded time and the scores of the Craig Hospital Environmental Factors Questionnaire for the physical environment and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support for the social environment was examined.