Osmanlı'dan Cumhuriyete hastane yapılarındaki mimari değişimin İstanbul örnekleri üzerinden incelenmesi
An examination of the architectural transformation in hospital buildings from the Ottoman Empire to the Republic of Türkiye through examples from İstanbul
- Tez No: 886732
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN PILEHVARIAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Anadolu Selçuklularından diğer alanlarda devraldığı sağlık sistemini geliştirerek kullanmaya devam eden Osmanlı Devleti'nde, Sultan III. Selim Dönemi ile yaşanan yenilenmeler sonucu değişim öncelikle askeri alanda başlamış, daha sonra topluma yansımış ve sağlık alanında da kendini göstermiştir. Vakıf sisteminin bozulmasıyla birlikte darüşşifalar eski etkisini kaybetmiş, artık hastaların tedavi edildiği sağlık kurumları olarak değil, düşkünlerin, meczupların toplandığı Bimarhaneler olarak anılır olmuştur. 19.yy. başında devlet sisteminde yapılan ve Osmanlı kaynaklarında 'II. Mahmut Han reformları' olarak anılan köklü değişimler sürecinde, sağlık alanında da çeşitli değişimler yaşanmış medrese planından olan darüşşifaların yerine bulaşıcı hastalıklar koğuşunun yüksek kapılarla ayrıldığı Askeri hastaneler ve Sivil hastaneler almaya başlamıştır. Takip eden süreçte bulaşıcı hastalıklar koğuşunun ayrı bir binaya dönüşmesi, binaların birbirinden ayrı bağımsız birimler olarak tasarlanması Osmanlı sağlık kuruluşlarının mimari değişimini de beraberinde getirmiştir. Bu yeni tasarıma sahip sağlık kuruluşları; dönemin kaynaklarında, kitabelerinde 'hastane' adıyla anılarak yeni bir tür sağlık kuruluşunun varlığı tescil edilmiştir. 19.yüzyıl'ın ortalarından itibaren darüşşifalar yerlerini modern anlamda sağlık hizmetleri sağlayan hastane binalarına bırakmışlardır. Çalışma kapsamında geleneksel şemadaki sağlık kuruluşlarından modern sağlık kuruluşlarına geçiş İstanbul'daki örnekler gösterilerek, plan şemaları ve cepheleri üzerinden mimari analizler yapılarak gerçekleşen değişim vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which continued to develop the healthcare system inherited from the Anatolian Seljuks and made advancements during the reign of Sultan Selim III, initially started its reforms in the military sector, which later extended to the public and healthcare sectors. With the decline of the waqf system, the traditional healing facilities, known as darüşşifas, lost their former influence and were now referred to as asylums where the destitute and mentally ill were gathered. In the early 19th century, during the radical reforms known in Ottoman sources as the“Reforms of Mahmud II,”various changes occurred in the healthcare sector. Instead of traditional darüşşifas based on the medrese plan, military and civilian hospitals with separate wards for contagious diseases began to emerge, marked by high doors. Subsequently, the transformation of contagious disease wards into separate buildings and the design of buildings as independent units led to architectural changes in Ottoman healthcare institutions. These new healthcare facilities were officially recognized as a new type of healthcare institution, referred to as“hospitals”in contemporary sources and inscriptions. From the mid-19th century onwards, darüşşifas gradually gave way to modern hospital buildings that provided healthcare services in a modern sense. Particularly focusing on the 19th and 20th centuries, this period's military and civilian hospitals have been thoroughly examined in conjunction with their respective eras. Transitioning from traditional healthcare institutions to modern ones in Istanbul, this study emphasizes architectural changes through examples, floor plans, and facades