Kronik miyeloid lösemi tanılı hastalarda huzursuz bacak sendromunun sıklığı, klinik önemi, yaşam kalitesi ve hastalık seyrine olan etkileri
Prevalence and clinical significance of restless legs syndrome in patients with chronic myeloid leukemia and its impact on quality of life and disease course
- Tez No: 886731
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaçlar: Çalışmanın amacı kronik miyeloid lösemi (KML) hastalarında huzursuz bacak sendromu (HBS) sıklığını değerlendirmek ve bu hastalarda HBS'nin hastalık seyrine ve yaşam kalitesine olan etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2023 yılının Ocak ve Ağustos ayları arasında polikliniği ardışık olarak ziyaret eden hastalar bilgilendirildi ve çalışmaya davet edildi. Demir eksikliği (DE) ve sağlıklı olgular içeren kontrol grupları oluşturuldu. Hastaların demografik özellikleri, aldıkları tedaviler, kan sayım ve biyokimyasal tetkikleri kaydedildi. EMG incelemeleri, nörolojik muayeneleri, HBS, anksiyete, depresyon, yorgunluk, umutsuzluk, yaşam ve uyku kalitesi testleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 164 KML, 22 DE hastası ve 23 sağlıklı olgu dahil edildi. KML hastalarından %20,12'sinde (n=33) HBS saptandı. DE grubunda bu oranı %45,5 iken, sağlıklı olgularda HBS saptanmadı. HBS olan ve olmayan KML hastalarının yaş, cinsiyet, risk skor dağılımı, komorbiditeleri ve tirozin kinaz inhibitörü tedavileri ile tedavi süreleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the prevalence of restless legs syndrome (RLS) in patients with chronic myeloid leukemia (CML) and to investigate the impact of RLS on the disease course and quality of life in these patients. Material and Method: Patients visiting the outpatient clinic consecutively between January and August 2023 were informed and invited to participate to the study. Control groups, including patients with iron deficiency (ID) and healthy individuals, were established. Demographic data, treatment regimens, complete blood counts, and biochemical analyses of the patients were documented. Electromyographic evaluations, neurological exams, and tests for RLS, anxiety, depression, fatigue, despair, and quality of life and sleep were conducted. Results: Study included 164 patients with CML, 22 with ID, and 23 healthy individuals. RLS was detected in 20.12% of CML patients (n=33), 45.5% in the ID group, while no RLS was detected in healthy subjects. The age, sex, risk score distribution, comorbidities, as well as the types and durations of tyrosine kinase inhibitor therapies were similar between CML patients with or without RLS.