Çocuk ve adolesan kızlarda puberte evrelerine göre anti müllerian hormon ve inhibin B referans aralıklarının belirlenmesi
Determination of anti mullerian hormone and inhibin B reference ranges according to pubertal stages in children and adolescent girls
  1. Tez No: 886742
  2. Yazar: ÖZGE KAYNAR SİDİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Anti Müllerian hormon (AMH) ve inhibin B, granüloza hücrelerinden salgılanarak pubertal gelişim ve over rezervinin değerlendirilmesinde rol oynayan iki önemli hormondur. Farklı pubertal evreler boyunca bu hormonlar için referans aralıklarının belirlenmesi, over fonksiyonunu değerlendirmek ve üreme sağlığı sorunlarını erken tespit etmek açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, 6-18 yaş arası çocuk ve adolesan kızlarda bu referans aralıklarını belirlemektir. Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, 2023-2024 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Çocuk Polikliniği'ne başvuran, 6-18 yaş arası 320 sağlıklı kız çocuk ve adolesan dahil edildi. LH, FSH, estradiol, inhibin B ve AMH düzeyleri belirlenerek AMH 1,1 ng/mL olan olgu grupları incelendiğinde AMH
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Anti Mullerian hormone (AMH) and inhibin B, both secreted by granulosa cells, play crucial roles in pubertal development and reflecting ovarian reserve. Establishing reference intervals for AMH and inhibin B across different pubertal stages is essential for assessing ovarian function and identifying potential reproductive health issues early. This study aims to establish these reference intervals, reflecting ovarian reserve in children and adolescent girls. Method: This prospective study included 320 healthy females aged 6-18 years from Cerrahpasa Medical Faculty (2023-2024). Blood samples were collected to measure LH, FSH, estradiol, inhibin B, and AMH levels, and antral follicle counts were determined by transabdominal ultrasound in cases with AMH 1.1 ng/mL, AFC counts were found to be significantly lower in the group with AMH