Imagologischer vergleich zwischen Stefan Zweigs text Schachnovelle und Philipp Stölzls Film Schachnovelle
Stefan Zweig'in Satranç Metni ile Philipp Stölzl'ün Satranç Filminin imgebilimsel açıdan karşılaştırılması
  1. Tez No: 886766
  2. Yazar: EMİN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İmgebilim: Farklı toplumların birbirlerini nasıl yorumladıklarını araştıran ve bu araştırmayı edebi eserler aracılığıyla gerçekleştiren, karşılaştırmalı edebiyatın bir alt disiplini olan bir inceleme alanıdır. Sözlük olarak Latince görüntü anlamına gelen“imago”ve bilim anlamına gelen“logos”kelimelerinden oluşmasından da anlaşıldığı gibi imgebilim görüntülerin oluşumunu inceleyen bir bilim dalıdır. Medyalararasılık kavramı ise medyalar arasındaki birleşme, kaynaşma, dönüşme gibi ilişkileri inceleyen ve birleşik sanat biçimleri oluşturmak amacıyla müracaat edilen bir araştırma alanıdır. Bir medya içerisinde oluşturulan bir yazının başka bir medyaya aktarımını anlatan uyarlamalar medyalararası inceleme alanlarının önemli konularından biridir. Bu tez çalışmasında dünyaca ünlü yazar Stefan Zweig'ın (1881-1942) en son kaleme aldığı ve ölümünden sonra yayımlanan Schachnovelle adlı kısa romanı ve Philipp Stölzl tarafından yönetilen ve 2021 yılında beyaz perdeye uyarlanan aynı ismi taşıyan eser“imgebilim”ve“medyalararasılık”açılarından analiz edilecek, iki medya arasındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenecektir. Bu yüksek lisans tezi medyalararasılık yoluyla imgelerden ve bunların uyarlamalarından bahsedilecek olup ayrıca olay örgüsündeki motiflerin alıcıyı ne ölçüde etkilediğine de dikkat çekilecektir. Araştırma yöntemi olarak, birinci ve ikinci bölümlerde literatür araştırması sonucunda belirlenen, teknik terimlerle ve alt disiplinlerle ilgili analiz ve yorumlar kullanılacak olup, son bölümde kitabın ve film uyarlamasının imgebilimsel ve medyalararasılıkla ilgili incelemesi kullanılacak ve gerektiğinde ayrıntılı okuma ve izleme yapılarak notlar alınıp eserlere ilişkin analizler yapılacaktır. Stefan Zweig kısa romanında ve aynı isimli film uyarlamasında da temel olarak Nazi Rejimi ve sürgün dönemi ele alınmış olup bu eserlerde Nasyonal Sosyalizm döneminde tanışan insanlar ve eserde bir karakterin tesadüfen bir satranç kitabı bulmasıyla gelişen olaylar zinciri, ana karakterin hücre hapsi ile yaşadığı psikolojik yıkım gibi olaylardan bahsedilmektedir. Eser ile film uyarlamasının benzerlikleri ve farklılıkları imgebilim ve medyalararasılık perspektifinden karşılaştırılmış olup, çıkarılan analizden; film uyarlamasının, filmde esere göre daha fazla karakterden bahsedilmesi, Nazi dönemi şiddetinin daha ayrıntılı olarak ele alınması, eserde ana karakterin yalnızlığına daha fazla dikkat çekilmesi gibi bazı farklılıklara sahip olduğu; ancak yalnızlığın, tek başına kalmaya zorlanmanın ve satrancın kendisinin dikkate değer bir biçimde aynı olarak ele alındığının çıkarımı yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Imagology: It is a field of study, a sub-discipline of comparative literature, that investigates how different societies interpret each other and carries out this research through literary works. As can be understood from the fact that it is composed of the Latin words“imago”meaning image and“logos”meaning science, imagology is a branch of science that studies the formation of images. The concept of intermediality is a field of research that examines the relationships such as merger, fusion and transformation between media and is applied to create unified art forms. Adaptations, which describe the transfer of a text created in one media to another media, are one of the important topics of intermedia research areas. In this thesis study, the short novel Schachnovelle, the last written by the world-famous writer Stefan Zweig (1881-1942) and published after his death, and the work of the same name, directed by Philipp Stölzl and adapted to the big screen in 2021, are examined in terms of“imagology”and“intermediality”will be analyzed and the similarities and differences between the two media will be examined. This master's thesis will talk about images and their adaptations through intermediality, and will also point out to what extent the motifs in the plot affect the receiver. As a research method, in the first and second chapters, analysis and comments on technical terms and sub-disciplines determined as a result of the literature research will be used, and in the last chapter, the imagological and intermedial analysis of the book and the film adaptation will be used and when necessary, detailed reading and watching will be done, notes will be taken and analyzes will be made on the works. In Stefan Zweig's short novel and the film adaptation of the same name, the Nazi Regime and the period of exile are mainly discussed, and these works include people who met during the National Socialism period, the chain of events that develop when a character finds a chess book by chance, and the psychological devastation the main character experiences with solitary confinement is mentioned. The similarities and differences between the work and the film adaptation were compared from the perspective of imagology and intermediality, and from the analysis; The film adaptation has some differences, such as mentioning more characters in the film compared to the work, dealing with the violence of the Nazi period in more detail, and drawing more attention to the loneliness of the main character in the work; However, it can be inferred that loneliness, being forced to be alone, and chess itself are treated as remarkably the same.