A new historicist approach to the Great Gatsby by F.Scott Fitzgerald and to Kill a Mockingbird byHarper Lee
F. Scott Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby ve HarperLee'nin Alaycı Kuşu öldürülmesine yeni bir tarihçi yaklaşım
- Tez No: 886765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, F. Scott Fitzgerald'ın The Büyük Gatsby ve Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek adlı iki klasik Amerikan romanını incelemektir. Yeni Tarihselci yaklaşım, edebiyat ile tarihsel bağlamı arasındaki etkileşimi ve edebiyatın dönemin sosyal, politik ve kültürel normlarını nasıl yansıtabileceğini ve etkileyebileceğini vurgular. Bu çalışma, tarihsel olayların toplumun gidişatını nasıl şekillendirdiğini araştırmayı ve tarihin Amerikan kültürünün gelişimindeki kritik rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu araştırma, bu eserlerin kendi dönemlerinin toplumsal zorluklarını ve kültürel çatışmalarını nasıl temsil ettiğine dair kapsamlı bir inceleme sağlamayı amaçlamaktadır. Bu, romanları tarihsel ve kültürel bağlamlarının yanı sıra o dönemde yaygın olan edebi akımlar ışığında analiz ederek gerçekleştirilecektir. Bülbülü Öldürmek ve Muhteşem Gatsby, yirminci yüzyılın başlarında Amerika'da önemli konular olan ırk, güç ve ayrıcalık gibi temaları araştırmak için bu yöntem kullanılarak incelenecektir. Bu romanların egemen kültürel anlatıları nasıl yansıttığını ve bunlara nasıl meydan okuduğunu daha iyi anlamak için, yaratıldıkları sosyal ve tarihsel bağlamı incelemek için Yeni Tarihselci bir bakış açısı kullanılacaktır. Ayrıca, bu araştırma, bu edebi eserlerin mevcut tanınmış edebi eserler üzerindeki etkisini ve modern izleyicilerle devam eden ilgilerini araştıracaktır. Son olarak, bu çalışma, edebiyat ve tarih arasındaki karmaşık ilişkinin daha derin bir şekilde anlaşılmasını kolaylaştırabileceğinden, edebiyat analizinde Yeni Tarihselci bir yaklaşım kullanmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine two classic American novels, The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald and To Kill a Mockingbird by Harper Lee. The New Historicist approach emphasizes the interplay between literature and its historical context, and how literature can both reflect and influence the social, political, and cultural norms of the time period. This study intends to investigate how historical events have shaped society's trajectory, as well as to investigate the critical role of history in the development of American culture. To Kill a Mockingbird and The Great Gatsby will be examined by using this method for their exploration of themes such as race, power, and privilege, which were important issues in early twentieth-century America. To gain a better understanding of how these novels reflect and challenge dominant cultural narratives, the new historicist perspective will be used to examine the social and historical context in which they were created. Finally, this study emphasizes the importance of employing a New Historicist approach to literature analysis, as it can facilitate a deeper comprehension of the complex relationship between literature and history. By examining the novels within the broader historical framework of the early to mid-20th century United States, this research seeks to illuminate the ways in which the texts engage with and reflect the cultural, racial, and economic complexities of their respective eras.