A research on the determination of factors affecting the consumption of organic foods: The case of Adana
Organik gıda tüketimini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir çalışma: Adana ili örneği
  1. Tez No: 886778
  2. Yazar: YASEMİN SELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Organik gıda tüketimi son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaktadır. Bu çalışma, Adana il merkezindeki tüketicilerin organik ürünlere yönelik tutumlarını ve organik ürünleri satın alma davranışları üzerindeki etkili olan faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada materyal olarak, Adana ili merkezinde seçilmiş bireyler ile yapılan anket çalışmasından elde edilen verileri kullanılmıştır. Çalışma, katılımcıların demografik özelliklerinin detaylı bir analizini içermekte ve cinsiyet, yaş, gelir, medeni durum, meslek gibi değişkenlerin etkisini aydınlatmaktadır. Mesleki olarak, eğitim sektöründe çalışanlar ve gıda sektörü profesyonelleri, organik gıda endişeleri üzerinde belirgin etkiler sergilemektedir. Çalışma sonuçlarına göre tüketicilerin demografik özellikleri, yaş, cinsiyet, medeni durum ve gelir gibi, organik gıda tercihlerini ve davranışlarını şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Genç bireylerin organik gıda tüketimine daha fazla bir eğilimi olduğu belirlenirken, cinsiyet ve medeni durum tüketicilerin tutumlarında minimal farklılıklar göstermiştir. Ancak, gelir düzeyleri, organik gıdaların yaygın olarak benimsenmesine engel olan maliyet endişelerinin önemli bir belirleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bulgular, demografik, bilgi ve ekonomik faktörlerin yanı sıra kişisel tercihler ve yaşam tarzının organik gıdaya karşı tutumları şekillendirmedeki kritik rollerini ortaya koymaktadır. Organik ürün tükettiğini ifade eden tüketicilerin %11.5'i yaş sebze-meyve ürün grubunu tüketirken, bunu sırasıyla yumurta (%11.3), zeytinyağı (%10.9), süt ürünleri (%8.9) ve balın (%8.7) izlediği belirlenmiştir. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların, Adana ilinde tüketicilerin organik ürünlerle ilgili tutumlarının ortaya konması ve organik ürün tüketme tercihlerini etkileyen faktörlerin ayrıntılı olarak belirlenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organic food consumption is rapidly spreading in our country, as it is worldwide. This study aims to determine the attitudes of consumers in the city center of Adana towards organic products and the factors influencing their purchasing behavior. Data obtained from a survey conducted with selected individuals in the city center of Adana were used as the material for the research. The study includes a detailed analysis of the participants' demographic characteristics and sheds light on the impact of variables such as gender, age, income, marital status, and occupation. Professionally, individuals working in the education sector and food industry professionals exhibit significant effects on organic food concerns. According to the study results, consumers' demographic characteristics, such as age, gender, marital status, and income, play a significant role in shaping their preferences and behaviors regarding organic food. While younger individuals exhibit a greater inclination towards organic food consumption, gender and marital status show minimal differences in consumer attitudes. However, income levels emerge as a significant determinant, posing a barrier to widespread adoption of organic foods due to cost concerns. The findings reveal the critical roles of demographic, knowledge and economic factors, as well as personal preferences and lifestyle, in shaping attitudes towards organic food. It was determined that 11.5% of the consumers who stated that they consumed organic products consumed the fresh fruit and vegetables product group, followed by eggs (11.3%), olive oil (10.9%), dairy products (8.9%) and honey (8.7%). The findings obtained as a result of this research are thought to be important in terms of revealing consumers' attitudes towards organic products in Adana and determining in detail the factors affecting their preferences for consuming organic products.