'Darling of the West' to 'Rogue Nation': An analysis of Zimbabwe-Britain post-colonial relations before and after the implementation of the FTLRP between 1980 and 2003
'Batı'nın Sevgilisinden' Harika Ulus'a: 1980 ve 2003 arasında FTLRP'nin uygulanması öncesi ve sonrası Zimbabve - Britanya sömürge sonrası ilişkilerinin analizi
- Tez No: 886854
- Danışmanlar: ASSISTANT PROFESSOR. İHSAN ERCAN SADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hükümetler hedefler oluşturduğunda, bu hedefleri destekleyecek kurumlar oluşturulur ve bunlar daha sonra politikalar yoluyla uygulanır. Zimbabve'de Toprak Reformu Programı, sömürgecilik sonrası özgürleşme ve kalkınmanın motoru olarak oluşturulmuş bir kurumdu. Zimbabwe hükümeti ve İngiliz hükümeti olmak üzere iki hükümet tarafından kabul edildi. Bu araştırma, arazi politikasının uygulanması boyunca iki hükümet arasındaki ilişkilerin dinamiklerini araştırırken kurumun başarısızlığına katkıda bulunan faktörlere odaklanmaktadır. Birinci bölümde, Zimbabve-İngiltere ilişkilerinin arka planı ve vaka süreci içi izleme olan soruşturma yöntemi anlatılmaktadır. İkinci bölüm, araştırma sorusu ile kurumların başarısızlığına katkıda bulunan faktörlere ilişkin akademik bakış açıları arasındaki kapsamlı argümanları sunmaktadır. Bu faktörler kişisel çıkar, yol bağımlılığı teorisi ve sömürge sonrası kurumların davranışlarına ilişkin hipotezdir. Daha sonra programın kronolojik bir tarihsel açıklaması yapılıyor ve son olarak teoriler, bir kurum olarak Toprak Reformu Programı'nın başarısızlığına hangi faktörlerin yol açtığını belirlemek için süreç izleme yoluyla toplanan kanıtlarla test ediliyor.
Özet (Çeviri)
When governments create goals, institutions are formed to back these goals which are then implemented through policies. In Zimbabwe, the Land Reform Programme was an institution created as an engine of post-colonial emancipation and development. It was agreed upon by two governments being the Zimbabwean government and the British government. This research investigates the dynamics of the relations between the two governments throughout the implementation of the land policy while focusing on the factors that contributed to the failure of the institution. In chapter one, the background of the Zimbabwe-Britain relations is given as well as the method of investigation which is Within Case Process Tracing. The second chapter provides comprehensive arguments between the research question and the scholarly perspectives on the factors which contribute to the failure of institutions. These factors are personal interest, the path dependence theory and the hypothesis on the behaviour of post-colonial institutions. Thereafter, a chronological historical account of the programme is provided then finally, the theories are tested against the evidence collected through process tracing to establish which factors led to the failure of the Land Reform Program as an institution.