Yerel eğrilikli kompozit şerit plakların sonlu farklar yöntemi ile çözümü
Solution of composite strip plates with local curvature using finite differences
- Tez No: 886870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜTÜĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kompozit malzemeler inşaat sektöründen uçak sanayisine kadar çok geniş yelpazede, hafif bir malzeme olması ve yüksek dayanımından dolayı sıkça kullanılmaktadır. Yüzeysel taşıyıcı eleman olan plakların kompozit malzemelerle üretilmesi, analizlerin kompozit malzemeler gözetilerek statik ve dinamik modelleme yapılmasını gerektirmektedir. Kompozit malzemelerde üretim aşamasında meydana gelebilecek bir bozukluk veya nakliye esnasında oluşacak bir darbe benzeri olayla veya iç yapısından dolayı yerel eğrilikler meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda ise malzemenin gerilme-şekil değiştirme özelliklerini belirlemek ve yük altında çökme değerlerini bulmak karmaşık ve zor bir hal almaktadır. Bu nedenler gözetilerek, tez kapsamında yerel eğrilikli kompozit şerit plakların her bir noktasındaki yer değiştirme, gerilme ve moment değerleri MATLAB programında Merkezi Sonlu Farklar Yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Sabit ve değişken kesitlerde ele alınan şerit plakların çökme değerleri, düzgün yayılı yükleme altında ve farklı mesnet şartlarında (basit ve ankastre mesnet) incelenmiştir. Bu şerit plakların matematiksel denklemleri ise Kirchhoff-Love Plak Hipotezi kullanılarak, Akbarov ve Guz' Süreklilik Teorisi çerçevesinde elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer çalışmalarla kıyaslanmıştır. Neticede yerel eğrilikli kompozit şerit plak problemlerinin modellenerek çözülmesi karmaşık ve zor olmasından dolayı, sınırlı sayıda çalışmanın yapılmış olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar sınırlı sayıdaki literatür ile karşılaştırılmış ve neticede özgün ve önemli katkılar sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Composite materials are widely used across a broad spectrum, ranging from the construction sector to the aircraft industry, due to their lightweight nature and high strength. The production of plate-like structural elements using composite materials necessitates static and dynamic modeling with consideration to these materials. Local curvatures may arise due to defects during the manufacturing process or impact events such as transport or inherent structural characteristics of composite materials. Determining the stress-strain properties and collapse values of the material under load in such cases becomes complex and challenging. Taking these factors into account, displacement, stress, and moment values at each point of locally curved composite strip plates were obtained using the Central Finite Differences Method in MATLAB within the scope of this thesis. The collapse values of strip plates with constant and variable cross-sections were investigated under uniform distributed loading and different support conditions (simple and restrained supports).The mathematical equations of these strip plates were derived using the Kirchhoff-Love Plate Hypothesis within the framework of Akbarov and Guz's Continuum Theory. The obtained results were compared with other studies in the literature. Consequently, due to the complexity and difficulty in modeling and solving problems related to locally curved composite strip plates, it was observed that only a limited number of studies have been conducted. The results obtained from the research were compared with the limited literature available, and it is believed that they will provide original and significant contributions in the end.