Safety of the intended functionality based on system theoretic process analysis for automated lane centering and cybersecurity concept for steer by wire system
Otomatik şerit merkezleme için sistem teorik süreç analizi bazlı amaçlanan işlevselliğin güvenliği ve kablo yönlendirmeli direksiyon sistemi için siber güvenlik konsepti
  1. Tez No: 886922
  2. Yazar: OKAN ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUMİN TOLGA EMİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Otomatikleştirilmiş araçların ve bunlarla ilgili işlevselliklerin artması, karmaşıklığın da artmasına yol açmış ve birçok risk ortaya çıkmıştır. Bu tez, ISO 21448:2022 kapsamında, E/E sisteminin uygulanmasındaki fonksiyonel yetersizlikleri, performans sınırlamalarını ve tehlikelere yol açabilecek makul şekilde öngörülebilir sürücü hatalı kullanımlarını sunmakta ve ayrıca iyileştirme tedbirlerinin ana hatlarını çizmektedir. Bu tez, otomatik şerit ortalama için sistem teorik süreç analizine (STSA) dayalı olarak amaçlanan işlevselliğin güvenliğini incelemektedir. Amaçlanan işlevselliğin güvenliği kapsamına giren otomatik şerit merkezleme için STSA, analizin amacını ve kapsamını, kontrol yapısının modellenmesini, güvenli olmayan kontrol eylemlerini ve nedensel senaryoları (tetikleyici koşullar) tanımlar. Daha sonra belirlenen tehlikeli davranışın şiddeti ve kontrol edilebilirliği, tetikleyici koşullara göre belirlenir. Risk değerlendirmesi sonucunda tetikleyici koşullardan kaynaklanan tehlikeli davranışların amaçlanan işlevselliğin güvenliği ile ilişkili olup olmadığı belirlenir. Son adım olarak amaçlanan işlevselliğin güvenliği ile ilgili tetikleyici koşullar için iyileştirme tedbirleri belirlenir. Ayrıca, gelişmiş teknolojinin ilerlemesiyle otomatikleştirilmiş araçların yaygınlaşması, akıllı ve birbirine bağlı araç fonksiyonlarının ortaya çıkmasını kolaylaştırdı. Açıklayıcı bir örnek direksiyon sisteminin evrimidir. Kablo yönlendirmeli direksiyon sisteminin ortaya çıkmasıyla birlikte, geleneksel hidrolik direksiyon mekanizması, araç dışındaki diğer bağlı bileşenler ve sistemlerle iletişim kurmak için ağ bağlantılı daha karmaşık bir elektronik sisteme dönüştürüldü ve bu da çok sayıda siber güvenlik riski doğurmaktadır. Bu tez aynı zamanda SbW'nin ISO/SAE 21434:2021'i temel alan siber güvenlik perspektifine odaklanmıştır. Tezde öncelikle kablo yönlendirmeli direksiyon sisteminin sınırları gösterilmiştir. Daha sonra tehdit analizi ve risk değerlendirmesi (TARD) ve siber güvenlik konsepti anlatılmaktadır. TARD çıktısı olarak siber güvenlik hedefleri belirlenir. Son olarak belirlenen siber güvenlik hedeflerine dayalı olarak siber güvenlik konsepti ortaya konulmaktadır. Bu konseptte siber güvenlik mimarisi ve siber güvenlik gereksinimleri geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the increasing automated vehicles and their associated functionalities have led to a corresponding increase in complexity and many risks emerge. This thesis, within the scope of ISO 21448:2022, presents functional insufficiencies, performance limitations in the implementation of the E/E system, and reasonably foreseeable driver misuse which to led to hazards and also outlines the improvement measures. This thesis examines SOTIF based on system theoretic process analysis (STPA) for automated lane centering (ALC). The STPA for ALC, which falls under the SOTIF scope, identifies the purpose and scope of the analysis, the modelling of the control structure, unsafe control actions, and causal scenarios (triggering conditions). Subsequently, the severity and controllability of the identified hazardous behaviour are determined based on the triggering conditions. As a consequence of the risk evaluation, it is determined whether the hazardous behaviours resulting from the triggering conditions are SOTIF related. As final step, improvement measures are identified for SOTIF related triggering conditions. Furthermore, enabled by the advancement of sophisticated technology, the proliferation of automated vehicles has facilitated the emergence of intelligent and interconnected vehicle functions. One illustrative example is the evolution of the steering system. With the advent of the steer-by-wire (SbW) system, the traditional hydraulic steering mechanism has been transformed into a more sophisticated electronic system. Furthermore, steer-by-wire systems are networked to communicate with other connected components and systems outside the vehicle, which introduces a multitude of cybersecurity risks. This thesis is also focused on the cybersecurity perspective of SbW based on ISO/SAE 21434:2021. Firstly, boundaries of the SbW item are demonstrated in the thesis. Subsequently, threat analysis and risk assessment (TARA) and cybersecurity concept are represented. As output of TARA, cybersecurity goals are determined. Finally, cybersecurity concept is demonstrated based on determined cybersecurity goals. In this concept, cybersecurity architecture and cybersecurity requirements are developed.