Yağlı güreş sporcularının tükenmişlik düzeyleriyle spora yönelik tutumlarının incelenmesi
Scrutiny on the oil wrestling athletes' burnout level and their attitudes towards sports
- Tez No: 886962
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, yağlı güreş sporcularının tükenmişlik düzeyiyle spora yönelik tutumlarının incelenmesi ve bazı demografik özelliklere göre karşılaştırılmasıdır. Bu araştırma, Türkiye Güreş Federasyonu'nun“baş”,“başaltı”,“büyük orta”ve“küçük orta büyük”ve“küçük orta küçük”kategoride lisanslı olarak aktif yağlı güreş sporunu yapan 18 yaş ve üzerindeki bireylerin katılımlarıyla yürütülmüştür. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2023 yılında 671. Tarihi Elmalı Yağlı Güreş müsabakalarına katılarak araştırmaya tamamen gönüllü olarak katılan 45 güreşçi oluşturmaktadır. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, tükenmişlik ölçeği ve spora yönelik tutum ölçekleri ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 25.0 istatistik paket program kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerine ilişkin tanımlayıcı istatistik yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda t testi, çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde ise Tukey testi kullanılmıştır. İlişkisel model kapsamında ise korelasyon analizine başvurulmuştur. Araştırmanın sonucunda; spora yönelik tutum ölçeğinde; Sporcuların“Eğitim Durumu”,“Yaş”,“Medeni Durum”,“Spor Yılı”,“Kategori Değişkeni”“Sigara Kullanımı”,“Derece değişkeninde”Spora yönelik tutum ölçeğinin alt boyutlarından olan,“Spora İlgi Duyma ve Aktif Spor Yapma”değişkenlerinin ölçek alt boyut puan ortalamaları ile anlamlı bir farklılığa rastlanılmaz iken, Sporla yaşama boyutunda ise anlamlı değişimler söz konusudur. Anlamlı değişimlerin Derecesi olmayan sporcular ile 2.lik derecesine sahip sporcular, 1.lik derecesine sahip olanlar ile 2.lik derecesine sahip olan sporcular arasında olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların tükenmişlik değişkeninde;“Eğitim durumu”,“Yaş grubu”,“Medeni Durum”,“Spor Yılı”,“Kategori Değişkeni”,“Derece Değişkeni”,“Sigara Kullanımı”, değişkenlerinin ölçek alt boyut puan ortalamaları ile anlamlı bir farklılığa rastlanılmaz iken, Spora yönelik tutum ile Tükenmişlik ölçeği korelâsyon ve regresyon analizi sonucunda spora yönelik tutum ölçeğinin alt boyutu olan aktif spor yapma ile tükenmişlik ölçeği alt boyutu olan duygusal tükenme arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma bulgularına bağlı olarak aktif spor yapmanın, duygusal tükenme üzerine pozitif etkide bulunduğu söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to scrutinize the relationship between the burnout level of oil wrestling athletes and their attitudes towards sports and to compare them according to some demographic characteristics. This research was conducted with the participation of individuals aged 18 and over who are active in the sport of oil wrestling under the Turkish Wrestling Federation's“first class,”“second class,”“high medium”and“low medium high,”“low medium low,”and“high bundle”categories. Convenience sampling method was used in sample selection. The study group comprises 45 wrestlers who participated in the research voluntarily by attending the 671st Historical Elmalı Oil Wrestling competition in 2022. Research data were collected with a personal information form, burnout scale, and attitude scales towards sports. SPSS 25.0 statistical package program was used in evaluating the data and finding the calculated values. Regarding the research scales, descriptive statistics were conducted. T test was used for pairwise comparisons, One-Way Anova for multiple comparisons, and Tukey test for determining the source of the difference. Within the scope of the relational model, correlation analysis was used. As a result of the research, while there are significant changes in the dimension of living with sports, there was no significant difference in the scale of attitude towards sports, in“Educational Status,”“Age,”“Marital Status,”“Sports Year,”“Category Variable,”“Smoking,”and“Degree variable”from the mean scores of the scale sub-dimensions of the“Interest in Sports and Active Sports Performance”variables, which are among the sub-dimensions of the attitude scale towards sports. It was determined that significant changes were between athletes without a rank and athletes with a 2nd rank and between those with a 1st rank and athletes with a 2nd rank. While there was no significant difference in the burnout variable of the participants with the mean scores of the scale sub-dimension of the variables“Educational status,”“Age Group,”“Marital Status,”“Sports Year,”“Category Variable,”“Degree Variable,”and“Smoking,”a significant and positive relationship between active sports performance, which is the sub-dimension of the attitude towards sports, and emotional burnout, which is the sub-dimension of the burnout scale, was determined as a result of the Burnout Scale correlation and regression analysis. In conclusion, based on the findings of this study, it can be said that active sports have a positive impact on emotional burnout.