Postkolonyal perspektiften Batı emperyalizminin bir uzantısı olarak kültürel mirasın yağmalanması: ABD'nin Irak yaklaşımı
The plundering of cultural heritage as an extension of Western imperialism from a postcolonial perspective: The U.S. approach to Iraq
  1. Tez No: 886961
  2. Yazar: ELİF MİRAY YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Archeology, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batı emperyalizminin kültürel miras üzerindeki dönüştürücü ve yıkıcı etkilerini postkolonyal bir perspektifle incelemektir. ABD'nin Irak'a yönelik yaklaşımı üzerinden emperyalist politikaların somut ve somut olmayan kültürel mirası nasıl tahrip ettiği analiz edilmektedir. Çalışma, postkolonyal teori çerçevesinde ABD'nin Irak'a müdahalesinin altında yatan temel motivasyonları ve bu müdahalenin Irak'ın siyasi, ekonomik ve toplumsal dokusunda yarattığı değişimleri ortaya koymaktadır. Tezin teorik çerçevesi, postkolonyal yaklaşım üzerine inşa edilmiştir. Kültürel miras olgusu, uluslararası ilişkiler bağlamında ele alınmış, Ortadoğu ve Irak özelinde tarihsel ve kültürel mirasın önemi vurgulanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak tarihsel ve güncel veriler ışığında ABD'nin Irak politikası ve bu politikanın kültürel sonuçları incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, ABD'nin Irak'taki askeri müdahalelerinin ve işgal sonrası siyasi, ekonomik ve sosyal politikalarının ülkenin kültürel mirasında telafi edilemez zararlara yol açtığını ve Irak toplumunun kültürel kimliği üzerinde derin travmatik etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. ABD'nin Irak politikası, ülkenin kültürel kimliğini ve mirasını hedef alan sistematik bir yıkım projesi olarak değerlendirilmiştir. Bu politikanın temelinde, Irak'ın jeostratejik önemini ve doğal kaynaklarını kontrol altına alma hedefinin yattığı vurgulanmıştır. ABD'nin Irak'a yönelik yaklaşımından, Batı emperyalist politikalarının farklı biçimlerde devam ettiği, özellikle kültürel alanda yeni bir hegemonya biçiminin ortaya çıktığı ve kültürel mirasın stratejik bir faktör olarak emperyalist hedeflere hizmet ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the transformative and destructive effects of Western imperialism on cultural heritage from a postcolonial perspective. Through the approach of the U.S.A. towards Iraq, it is analyzed how imperialist policies destroy tangible and intangible cultural heritage. The study reveals the main motivations underlying the U.S. intervention in Iraq within the framework of postcolonial theory and the changes that this intervention has created in the political, economic and social fabric of Iraq. The theoretical framework of the thesis is built on the postcolonial approach. The phenomenon of cultural heritage has been discussed in the context of international relations, and the importance of historical and cultural heritage in the Middle East and Iraq has been emphasized. In this study, by using qualitative research methods, the U.S. policy on Iraq and the cultural consequences of this policy were examined in the light of historical and current data. The findings of the study reveal that the U.S. military interventions in Iraq and its post-occupation political, economic and social policies have caused irreparable damage to the country's cultural heritage and had profound traumatic effects on the cultural identity of Iraqi society. The U.S. policy in Iraq has been considered as a systematic project of destruction targeting the country's cultural identity and heritage. It was emphasized that the basis of this policy was the geostrategic importance of Iraq and the goal of controlling its natural resources. From the US approach towards Iraq, it is concluded that Western imperialist policies continue in different forms, a new form of hegemony has emerged, especially in the cultural field, and cultural heritage serves imperialist goals as a strategic factor.