Vejetaryenizm bağlılık ölçeğinin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development, validity and reliability study of vegetarianism adherence scale
  1. Tez No: 886983
  2. Yazar: ABDULLAH ERYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Vejetaryenizm, bir diyet olarak tanımlanırken, aynı zamanda hayvan hakları ve çevre etiğine dayanan bir yaşam felsefesi olarak da görülmektedir. Vejetaryenizmin son yıllarda daha fazla insan tarafından benimsendiği bildirilmekte, aynı zamanda vejetaryen bireylerin diyetlerine ve felsefelerine bağlı olmadıkları iddia edilmektir. Bu çalışma, vejetaryenlerin diyetlerine ve felsefelerine bağlılığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bağlılık düzeyinin ölçülmesini sağlayacak Vejetaryenizm Bağlılık Ölçeği'nin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın araştırma yöntemi olarak, karma yöntemlerden biri olan“keşfedici ardışık desen”kullanılmıştır. Nitel çalışma ile Vejetaryenizm Bağlılık Ölçeği'ne girecek maddeler belirlenmiş, oluşturulan ölçeğin, geçerlik ve güvenirlik analizleri için, iki aşamalı nicel çalışma yapılmıştır. Nicel aşamalarda, Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Nitel ve Birinci Nicel Aşama İstanbul'da, İkinci Nicel Aşama Didim VegFest'te ve İstanbul'da yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Çalışma ile vejetaryenlerin bağlılık düzeylerini ölçme konusunda, geçerlik ve güvenirlik aşamaları tamamlanmış,“Adanmışlık”,“Esneklik”ve“Hoşgörü”olarak adlandırılmış üç faktör ve 13 maddeden oluşan Vejetaryenizm Bağlılık Ölçeği geliştirilmiştir. Çalışma sürecinde elde edilen veriler ışığında, veganların, veganizme bağlılık düzeyini ölçmek amacıyla kullanılabilecek ikinci bir ölçek geliştirilmesine karar verilmiştir. Veganların bağlılık düzeyini ölçme konusunda, yeterli geçerlik ve güvenirlik gösteren,“Adanmışlık”,“Esneklik”,“Hoşgörü”ve“Pragmatizm”olarak tanımlanan dört boyuttan ve 16 maddeden oluşan, Veganizm Bağlılık Ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vegetarianism, while defined as a diet, is also seen as a philosophy of life based on animal rights and environmental ethics. It is reported that vegetarianism has been adopted by more and more people in recent years, and at the same time, it is claimed that vegetarian individuals are not committed to their diets and philosophies. This study was aimed to determine the factors affecting the commitment of vegetarians to their diets and philosophies and to develop the Vegetarianism Adherence Scale to measure the level of adherence. As the research method of the study, 'exploratory sequential design', one of the mixed methods, was used. With the qualitative study, the items to be included in the Vegetarianism Adherence Scale were determined, and a two-stage quantitative study was conducted for the validity and reliability analyses of the created scale. In the quantitative stages, Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis methods were used. The qualitative and first quantitative phase was carried out face-to-face in Istanbul and the second quantitative phase was carried out face-to-face at Didim VegFest and in Istanbul. In this study, the Vegetarianism Adherence Scale consisting of three factors named ''Dedication'', ''Flexibility'' and ''Tolerance'' and 13 items, whose validity and reliability stages were completed, was developed to measure the adherence levels of vegetarians. In the light of the data obtained during the study, it was decided to develop a second scale that could be used to measure the level of adherence of vegans to veganism. The Veganism Adherence Scale, consisting of 16 items and four dimensions defined as 'Dedication', 'Flexibility', 'Tolerance' and 'Pragmatism', which has xxi sufficient validity and reliability in measuring the level of adherence of vegans, was developed.