Türkçe sözlük tabanlı duygu analizi aracı
Turkish lexicon-based sentiment analysis tool
  1. Tez No: 887040
  2. Yazar: SEMİH DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Son yıllarda hızlanan ve COVID-19 ile zirveye ulaşan dijitalleşme, tüm alışkanlıklarımızı kökten değiştirdi. Teknolojinin sürekli değişip gelişmesiyle birlikte alışkanlıklarımız da dönüşüme uğruyor. Artık mağaza mağaza dolaşıp ürün aramak yerine internet üzerinden alışveriş yapıyoruz; restorana gidip yemek seçmek yerine uygulamalar üzerinden sipariş veriyoruz ve yemeklerimiz kapımıza kadar geliyor. Eskiden yüz yüze yaptığımız geri bildirimleri şimdi birkaç cümleyle online yorumlar aracılığıyla ifade ediyoruz. Bu yorumlar, gelecekteki müşteriler için önemli bilgiler sağlıyor ve onların satın alma kararlarını etkileyebiliyor. Aynı zamanda, işletme sahiplerine de geliştirilmesi gereken yönler hakkında değerli geri bildirimler sunuyor. Dijitalleşmenin bu hızlı yükselişi, günlük yaşamımızın her alanını etkileyerek alışkanlıklarımızı yeniden şekillendiriyor. Yorumların değerlendirilmesi, işletmeler açısından son derece önemlidir. Müşteri geri bildirimleri, işletmelerin ürün ve hizmetlerini iyileştirmeleri için kritik bilgiler sunar. Olumlu yorumlar, müşteri memnuniyetinin göstergesi olarak işletmenin güçlü yönlerini vurgularken, olumsuz yorumlar işletmenin geliştirmesi gereken alanlarını işaret eder. Bu bağlamda, projede geliştirilecek olan duygu analizi aracı büyük bir öneme sahiptir. Bu araç sayesinde, müşterilerin hangi yorumlarının olumlu, hangilerinin olumsuz olduğu tespit edilebilir. Böylece işletmeler, binlerce yorumu hızlıca analiz ederek, mevcut memnuniyetsizliklere hızlıca müdahale edebilir ve gerekli iyileştirmeleri yaparak müşteri sadakatini artırabilir. Duygu analizi aracı, işletmelerin müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak aksiyon alma konusunda reaksiyon süresini önemli ölçüde kısaltır. Çalışma kapsamında, Türkçe ürün yorumlarında karşılaşılan, alınan hizmeti değerlendirirken en sık kullanılan sıfat ve zarflar belirlenecektir. Ardından bu kelime listesinde, her bir kelime için en az 3 farklı kişi tarafından, kelimenin duygu durumunu belirten -4 ile +4 arası bir duygu skoru belirlenecektir. Oluşturulan puanlı sözlük ile gerçek yorumlar üzerinde testler gerçekleştirilecek ve başarı performansı tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the acceleration of digitalization, reaching its peak with COVID-19, has radically changed all our habits. As technology continuously changes and evolves, our habits are also transforming. Instead of searching for clothes by going from store to store, we now shop online; instead of going to a restaurant to choose food, we order through applications and have our meals delivered to our door. Feedback that we used to give face-to-face is now expressed in a few sentences through online reviews. These reviews provide important information for future customers and can influence their purchasing decisions. At the same time, they offer valuable feedback to business owners on areas that need improvement. The rapid rise of digitalization is affecting every aspect of our daily lives, reshaping our habits. Evaluating reviews is extremely important for businesses. Customer feedback provides critical information for businesses to improve their products and services. Positive reviews highlight the strengths of the business as an indicator of customer satisfaction, while negative reviews indicate areas that need improvement. In this context, the sentiment analysis tool to be developed in the study is of great importance. With this tool, it will be possible to determine which customer reviews are positive and which are negative. Thus, businesses can quickly analyze thousands of reviews, promptly address existing dissatisfaction, and make necessary improvements to increase customer loyalty. The sentiment analysis tool significantly shortens the reaction time for businesses to take action based on customer feedback. Within the scope of the study, the most frequently used adjectives and adverbs encountered in Turkish customer reviews, especially when evaluating the received service, will be determined. Subsequently, for each word in this list, a score between -4 and +4 will be assigned by at least 3 different people, indicating the sentiment score of the word. Using this dictionary, tests will be conducted on real reviews and the success rate will be determined.