Taşınmazlar hakkında ihtiyati tedbir türleri
Types of temporary injunctions regarding real estates
  1. Tez No: 887044
  2. Yazar: DERYA CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SİMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma taşınmazlar hakkında uygulanabilecek ihtiyati tedbirlerin sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada öğreti ve Türk Hukukunda yüksek mahkeme kararlarında yer alan görüşler bir bütün olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma neticesinde Türk Medenî Kanunu'nda yer alan ve öğretide ihtiyati tedbir olarak kabul edilen şerhlerin, uygulamada benimsenmediği tespit edilmiştir. Tespitin temelinde Türk Medenî Kanunu ile Hukuk Muhakemeleri Kanunu arasında bağlantı kurulmaması eksiklik olarak göze çarpmakta olup bağlantının kurulması yolu ile ihtiyati tedbirlerin etkin kullanımı uygulayıcıların yorumuna bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This case aims to classify temporary injunctions that can be applied regarding real estate. In the case, the doctrine and the opinions in the Supreme Court decisions in Turkish Law were tried to be evaluated as a whole. As a result of the research, it was determined that the annotations in the Turkish Civil Code, which are accepted as a temporary injunctions in the doctrine, are not adopted in practice. On the basis of the determination, not establishing a connection between the Turkish Civil Code and the Civil Procedure Code stands out as a deficiency, and the effective use of temporary injunctions through the establishment of the connection is left to the interpretation of practitioners.