0-3 aylık anomalili bebeği olan ve olmayan annelerin anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of anxiety and depression levels of mothers with and without 0-3 month old babies with anomalies
- Tez No: 887070
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 0-3 aylık anomalili bebeği olan ve olmayan annelerin anksiyete ve depresyon düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem: Bu araştırma kesitsel, tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı desende yapıldı. Veri toplamada Beck anksiyete ölçeği ile Beck depresyon envanteri kullanıldı. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Ölçek puanların ve sayısal değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediği Kurtosis ve Skewnessile incelendi.Çalışmada Ki-kare testi, Student t testi, basit doğrusal çoklu regresyon analizi yapıldı ve Backward yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the anxiety and depression levels of mothers with and without 0-3 month old babies with anomalies. Material and Method: This research was conducted in a cross-sectional, descriptive, comparative and relationship-seeking design. Beck anxiety scale and Beck depression inventory were used to collect data. Number, percentage, mean and standard deviation were used in the analysis of descriptive data. Whether the scale scores and numerical variables showed normal distribution was examined using Kurtosis and Skewness. Chi-square test, Student's t test, simple linear multiple regression analysis were performed and the Backward method was used in the study.