Spinal cerrahi yapılan hastalarda düşme korkusunun günlük yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of fear of falling on the daily quality of life in patients with spinal surgery
- Tez No: 887101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Spinal cerrahi sonrası hastalarda kas güçsüzlüğü, denge kaybı ve hareket etme korkusu gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu durum hastalarda düşme korkusuna yol açarak hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışma spinal cerrahi yapılan hastalarda düşme korkusunun yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmanın örneklemini Medicana Konya Hastanesi'nde spinal cerrahi uygulanan 109 hasta oluşturdu. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (FES-I) kullanıldı. KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç ve Tıbbi Cihaz Dışı Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul onayı ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındı. İki kategorili değişkenlerin karşılaştırılmaları Bağımsız Örneklem t Test, ikiden fazla kategorili değişkenlerin karşılaştırmaları Varyans Analizi (ANOVA) ile yapıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile incelendi. Düşme etkinlik puanlarının yaşam kalitesi puanları üzerine etkisi doğrusal regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
After spinal surgery, patients may experience cause such as muscle weakness, loss of balance and fear of movement. This condition can lead to a fear of falling in patients, which can negatively affect the quality of life of patients. This study was conducted to determine the effect of fear of falling on the quality of life in patients undergoing spinal surgery. The sample of the study consisted of 109 patients who underwent spinal surgery at Medicana Konya Hospital. Personal Information Form, SF-12 Quality of Life Scale and International Falls Effectiveness Scale (FES-I) were used in the study. Ethics committee approval was obtained from KTO Karatay University Faculty of Medicine Non-Drug and Medical Device Research Ethics Committee and informed consent was obtained from the participants. Independent Sample t Test was used to compare variables with two categories, and Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare variables with more than two categories. Relationships between numerical variables were examined with Pearson correlation coefficient. The effect of fall efficiency scores on quality of life scores was evaluated by linear regression analysis.