The translocal lives and communities of Istanbul's Antakyali Rum Church Guardians
İstanbul'un Antakyalı Rum Kilisesi koruyucularının yerötesi yaşamları ve toplulukları
  1. Tez No: 887150
  2. Yazar: ERIC WILLIAM JESSOP LARDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALEXIS SERGE CHARALABOS RAPPAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, büyük çoğunluğu Hatay'ın Altınözü ve Samandağ ilçelerindeki Arapça konuşulan Rum köylerinden gelen İstanbul'daki Rum Ortodoks kilise koruyucularının yaşantı deneyimlerini ve yerelötesi topluluk ağlarını incelemektedir. Kilise koruyucuları ve aileleri, il merkezi Antakya'ya, ekonomik ve kültürel merkez İstanbul'a ve Avrupa'ya göç eden birbirine bağlı toplulukların bir parçasıdır. Bu bakımdan, yerelötesi ağlarının, bir yandan topluluklarının ve kimliklerinin kendilerini sürdürmelerine nasıl yardımcı olurken, diğer yandan da topluluklarını ve kimliklerini nasıl büyük ölçüde dönüştürdüğünü aydınlatmayı amaçlıyorum. Bu tez, Antakyalı Rum cemaatini çeşitli bağlamlarda analiz eden diğer çalışmalardan, kilise koruyucularının tanıklıklarına ve deneyimlerine odaklanarak ve onları Antakyalı Rumların son yarım yüzyılda geliştirdikleri ve sürdürdükleri yerelötesi ağın içine yerleştirerek farklılaşıyor. Sadece bu yoğun yerelötesiliği değil, aynı zamanda kentsel dönüşüm, turizm, farklı inanç toplulukları arasındaki ve aynı inanç topluluğu içindeki ilişkiler, gayrimüslim kurumlar, İstanbul ve Hatay'ın tartışmalı tarihi ve hafızasının kilise koruyucularının yaşamları üzerindeki etkilerini açıklamak için, bu tezin bölümleri mekân rejimlerine göre düzenlenmiştir: İstanbul, Yurt dışı ve Memleket. Bu tezin, kilise koruyucularının konumları gereği, memleketlerindeki topluluklarının hareketliliği ve dönüşümü süreçlerine iştirak etmelerini benzersiz bir şekilde engelleyen ve mümkün kılan tarihsel ve sosyolojik güçlerin kesiştiği yerlerde yaşadıklarını, çalıştıklarını ve ibadet ettiklerini göstermesini umuyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the lived experiences and translocal community networks of Greek Orthodox church guardians in Istanbul, Türkiye, the vast majority of which hail from Arabic- speaking Rum villages in Altınözü and Samandağ districts in Hatay Province. The church guardians and their families are part of interconnected communities that have migrated out to the provincial capital of Antakya, to the economic and cultural centre of Istanbul, and abroad to Europe. As such, I aim to elucidate how their translocal networks have allowed their communities and identities to sustain themselves on the one hand, while also greatly transforming them on the other. While other works have analyzed the broader Antakyalı Rum community in a variety of contexts, this thesis differs by focusing heavily on the testimonies and experiences of church guardians, and by placing them within the translocal network that Antakyalı Rum people have developed and sustained over the past half century. In order to explain not only this intense translocality, but also the impacts of urban regeneration, tourism, inter and intra-faith relations, non-Muslim institutions, and Istanbul and Hatay's contested history and memory, upon church guardian lives, this thesis' chapters are organized along regimes of space: Istanbul, Abroad, and the Homeland. It is my aim that this thesis shows that by dint of their position, church guardians live, work, and pray at sites of intersecting historical and sociological forces, which uniquely hinders and enables their participation in their homeland communities' mobility and transformation.