Digitally mediated sense of belonging(s) in the lived experiences of migrants
Dijital medya ve göç deneyimlerinde aidiyet hissi
- Tez No: 728970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERCAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, dijital medyanın göç bağlamında aidiyet duygusu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma, özellikle farklı sosyokültürel kimliklere sahip göçmen kadınların gündelik yaşamlarına odaklanmakta ve bu bağlamda dijital medyanın göçmenlerin deneyimlerindeki aidiyet duygusu üzerindeki etkisine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Konunun çok boyutlu yapısı nedeniyle, disiplinler arası bir yaklaşım bütünleştirilmekte ve dijital medyanın göç bağlamında aidiyet oluşumu üzerindeki etkisine dair anlayışımızı genişletmenin yolu açılmaktadır. Temel kavramsal çerçeve olarak 'mediatization' teorisine ve aidiyet duygusuna odaklanılan bu çalışmada medya, bireylerin yaşadıkları çevrelere ait hissetme süreçlerinin ve yerel-ötesi deneyimlerinin anlaşılmasında dikkate alınması gereken elzem bir araç olarak konumlandırılmaktadır. Bu sebeple, çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmakta ve dijital medyanın göçmen kadınların aidiyet duygusunu nasıl etkilediğine ilişkin araştırma sorusu derinlemesine mülakatlarla göçmen kadınların yaşadıkları deneyimlere odaklanılarak yanıtlanmaktadır. Bu araştırma sorusu ışığında, bireysel deneyimler üzerinden göç ve kimliğin dijitalleşmesi ve göçmenlerin aidiyet biçimleri üzerine literatüre katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Göç deneyimlerinde dijital medya ile şekillenen aidiyet duygusu üzerine odaklanılan bu araştırmada, göçmenlerin 'mikro' dünyalarına dair pratiklerin, göçmenlerin sosyal bağlamdaki konumlanmalarında belirleyici olduğu öne sürülmektedir. Araştırma, göçmenlerin aidiyet duygularının anlaşılmasında, kimlik yaratım süreçleri kadar gündelik yaşam deneyimlerinin ve dijital medya ile şekillenen öznel adaptasyon süreçlerinin de önemli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of digital media in generating the sense of belonging(s) in the context of migration. By focusing on the everyday lives of migrant women with different backgrounds, this research aims to shed light on the digital media's impact on the sense of belonging in the migrants' experiences. According to the topic's multidimensional structure, the research integrates an interdisciplinary approach and paves the way for expanding our understanding of the digital media's impact on the formation of belongings in the context of migration. Deriving from the mediatization theory and sense of belonging as the core conceptual frameworks, it positions media as tools which generate affordances and translocal experiences that enable migrants to develop the sense of belonging to the actual geographies they live in. Moreover, the study employs qualitative research methods and investigates migrant women's lived experiences with the in-depth interviews to address the research question on how digital media affect the sense of belongingness of migrant women. In the light of this research question, the aim is to contribute to the literature on the mediatization of migration and the of sense of belonging in the context of migration. Digitally mediated sense of belongings that are disclosed in migration experiences reveal that, migrants' practices, regarding their own 'micro' worlds are crucial to understand the migrants' situatednesses in the social context. Based on these findings, the research concludes that everyday experiences and digitally mediated subjective home-making practices are central to understanding migrants' sense of belongings.