Deneysel olarak oluşturulan akut distal kolit tedavisinde intraperitoneal ghrelin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intraperitoneal ghrelin in acute experimental distal colitis model
  1. Tez No: 887173
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Ghrelin, 28 aminoasitden oluşan ve mide enteroendokrin hücreleri tarafından üretilen bir peptiddir. Büyüme Hormonu (GH) salınımı, laktotrop ve kortikotrop fonksiyonları, pitüiter-gonadal aks gibi birçok endokrin etkinin yanısıra; iştah artımı, uyuma ve davranış, gastrik motilite ve asit kontrolü içeren non-endokrin etkilere de sahiptir. Bu etkilerinin yanında, ghrelinin anti-inflamatuar etkinliği de mevcuttur. Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulan distal kolit modelinde, intraperitoneal ghrelin uygulamasının tedavideki etkinliğinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: 30 tane Wistar-Albino rat 3 gruba ayrıldı:Kontrol grubu (grup 1), asetik asit uygulanarak kolit oluşturulan grup (grup 2), asetik asit uygulanarak kolit oluşturulan ve intraperitoneal ghrelin ile tedavi edilen grup (grup 3). Anestezi sonrası rektumdan itibaren kesilen distal kolit segmenti makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirildi. Ek olarak kolonik dokuda total antioksidan kapasite (TAOK) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri ve ağırlık değişimleri ölçüldü. Bulgular: Çalışma sonunda kolit grubunda 7 adet rat ölürken tedavi grubunda 2 adet rat öldü. Makroskobik hasar skorları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında tedavi grubunda hafifçe yüksekti. Mikroskobik hasar skorları açısından tedavi grubu ile kontrol grubu arasında fark yoktu. MDA seviyeleri grup 1'e göre grup 2 ve grup 3 'te anlamlı yüksekti. TAOK seviyeleri açısından ise üç grup arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Sonuç: İntraperitoneal ghrelin tedavisi sonrası mukozal iyileşme ghrelinin deneysel distal kolitte anti-inflamatuar etkili olabileceğini göstermektedir. Ek olarak yüksek sağkalım oranı bu bulgularla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ghrelin is many endocrine effects such as Growth Hormone (GH) release, lactotropic and corticotropic functions, pituitary-gonadal axis; It also has non-endocrine effects including appetite increase, sleep and behavior, gastric motility and acid control. In addition to these effects, ghrelin also has anti-inflammatory activity. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of intraperitoneal ghrelin administration in the experimentally created distal colitis model. Materials and Methods: 30 Wistar-Albino rats were divided into 3 groups: the control group (group 1), the group in which colitis was created by applying acetic acid (group 2), the group in which colitis was created by applying acetic acid and treated with intraperitoneal ghrelin (group 3). The distal colitis segment, which was cut from the rectum after anesthesia, was evaluated macroscopically and microscopically. In addition, total antioxidant capacity (TAOK) and malondialdehyde (MDA) levels and weight changes in colonic tissue were measured .Results: At the end of the study, 7 rats died in the colitis group, while 2 rats died in the treatment group. Macroscopic damage scores were slightly higher in the treatment group compared to the control group. There was no difference between the treatment group and the control group in terms of microscopic damage scores. MDA levels were significantly higher in group 2 and group 3 compared to group 1. There was no significant difference between the three groups in terms of TAOK levels.. Conclusion: Mucosal healing after intraperitoneal ghrelin treatment shows that ghrelin may have an anti-inflammatory effect in experimental distal colitis.