Geleneksel kırkyama tekniği ile giyim modasında sıfır atık yaklaşımı
Zero waste in clothing fashion with traditional kirkyama technique approach
- Tez No: 887172
- Danışmanlar: DOÇ. SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Atıl ve kullanılmış durumda olan kumaş parçalarını yeniden değerlendirmek amacıyla ortaya çıkan kırkyama tekniği modanın çevresel etkisine ve oluşturduğu sonuçlara etki edecek tekstil tekniklerinden birisidir. Giysi tasarımı bağlamında 2008 yılında kullanılmaya başlayan sıfır atık terimi israfı önleyerek korumayı amaçlarken tüm paydaşlar için sorumlu tüketim bilinci oluşturmayı amaçlamaktadır. Moda ve giyim endüstrisinin çevresel etkisi düşünüldüğünde kırkyama tekniği kumaş atıklarını kullanarak tasarım yapmayı ve ürünlerin yaşam döngüsüne olan etkisini azaltmayı hedefleyen bir çözüm sunmaktadır. Bu doğrultuda geçmişten günümüze orneklendirmeler ile kırkyama tekniğinin tarihsel değişimini, çözüm odaklı yenilikçi yaklaşımların moda pratiğine sağladığı etkileri ve kırkyama tekniği ile biçim kazandırmak için tasarımcıların giyim modasında ki yaklaşımları irdelemeyi amaçlamıştır. Sürdürülebilir doğal döngü ilkelerinden türetilen sıfır atık kavramı gelecek odaklı değer yaratma yaklaşımı benimsemektedir. Moda ve giyim sektörü etkisi düşünüldüğünde, tasarımcılar çevresel kaygıları göz önünde bulundurarak kumaş atıklarından tasarım yapmayı hedefleyen yeni stratejiler geliştirmişlerdir. Hızlı moda ile kirlenen dünya tüketicilerin sınırlarına yeni bir tanımlama getirmiştir ve çevresel etkileri minimize etmeyi amaçlamışlardır. Bu çalışma giyim modasına yeni bir perspektif kazandırmak için sıfır atık kavramının gelişmesini ve dönüşümünü kırkyama tekniği ile ele alarak buna etki eden tasarımcıların gözünden bir pencere açmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Patchwork technique, emerged with the aim of revaluing unused and discarded fabric scraps, is one of the textile techniques that will influence fashion's environmental impact and outcomes. Introduced in the context of garment design in 2008, the zero waste term aims to prevent waste and foster responsible consumption awareness among all stakeholders. Considering the environmental impact of the fashion and apparel industry, patchwork technique offers a solution by using fabric waste in design and reducing products' impact on the lifecycle. In this context, the study aims to examine the historical evolution of patchwork technique with examples from the past to the present, the effects of solution-focused innovative approaches on fashion practice, and the approaches of designers in shaping clothing fashion using patchwork technique. Derived from principles of sustainable natural cycles, the zero waste concept adopts a future-focused value creation approach. Considering the impact of the fashion and apparel sector, designers have developed new strategies aiming to design from fabric waste, taking environmental concerns into account. The world tainted by fast fashion has introduced a new definition to consumers' limits and aimed to minimize environmental impacts. This study aims to provide a new perspective to clothing fashion by addressing the development and transformation of the zero waste concept through the patchwork technique and offering a window into the perspective of designers influencing it.