NF-κB ilişkili Covid-19 patogenetizinin hastalık şiddetine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of NF-κB-related Covid-19 pathogenesis on disease severity
  1. Tez No: 887178
  2. Yazar: SEFA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
COVID-19, SARS-CoV-2 virüsü tarafından tetiklenen solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın patogenezinde, SARS-CoV-2'ye ait proteinler, NF-κB sinyal yolağının aktifleşmesine neden olan ateşleyici sinyal görevi görmektedir. NF-κB ilişkili COVID-19 patogenezinin hastalık şiddetine olan etkisini incelediğimiz çalışmadaki amacımız, NF-κB sinyal yolunun, SARS-CoV-2 enfeksiyonuna bağlı bağışıklık yanıtta nasıl bir rol oynadığını ve ACE2, CD147, TLR2, TLR4, miRNA'lar ve şimdiye kadar yapılan çalışmalarda öne çıkan sitokinler (IL-1B, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10 ve IL-17) ile olan etkileşimlerinin COVID-19 hastalığının patogenezinde ve klinik seyirdeki rolünü detaylı bir şekilde değerlendirmektir. Çalışmaya, COVID-19 PCR testi pozitif ve asemptomatik, semptomatik ve yoğun bakım desteği gören olmak üzere üç gruba ayrılmış hastalar dahil edilmiştir. Hastalardan toplanan serum örneklerinde NF-κB, IL-1, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10 ve IL-17F aktivitesi ELISA yöntemiyle ölçüldü. Aynı hasta gruplarından toplanan kan örneklerinde ise, NF-κB, ACE2, CD147, TLR2, TLR4, miR122 ve miR146a genlerinin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir tepkimesi yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a respiratory illness triggered by the SARS-CoV-2 virus. SARS-CoV-2 proteins act as inflammatory signals, triggering the activation of the NF-κB signaling pathway, a key regulator of inflammatory responses. This study delves into the intricate relationship between the NF-κB signaling pathway and COVID-19 pathogenesis. Our primary objective is to comprehensively examine the role of NF-κB in the immune response to SARS-CoV-2 infection and its interactions with ACE2, CD147, TLR2, TLR4, miRNAs, and prominent cytokines (IL-1β, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10, and IL-17) identified in previous studies. The study included patients divided into three groups: COVID-19 PCR test positive and asymptomatic, symptomatic, and requiring intensive care unit support. The activity of NF-κB, IL-1b, IL-2, IL-6, IL-8, IL-10, and IL-17F was measured in serum samples collected from the patients using the ELISA method. The expression levels of the NF-κB, ACE2, CD147, TLR2, TLR4, miR122, and miR146a genes were determined in blood samples collected from the same patient groups using the real-time polymerase chain reaction method. The median expression level of TLR4 was found to be significantly lower in intensive care unit patients compared to the asymptomatic and symptomatic groups (p=0.0241).