Yaban hayatı yapay su kaynaklarının kullanımı: Ilgaz Dağı yaban hayatı geliştirme sahası örneği
Usage of wildlife artificial water resources: Ilgaz Mountain wildlife refuge
- Tez No: 887177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma 2022-2024 yılları arasında Kastamonu Ilgaz Dağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacını alanda bulunan yapay su kaynaklarının yaban hayvanları tarafından kullanımının tespit edilmesi oluşturmaktadır. Çalışmada yaban hayatı envanter tekniklerinden iz-belirti tekniği ve fotokapan yöntemi kullanılmıştır. Çalışma alanında kızıl geyik, karaca, yaban domuzu, bozayı, yaban tavşanı, kurt, kızıl tilki ve sansar türleri tespit edilmiştir. Daha sonra ise hedeflenen türler için yapay su kaynaklarını aktif olarak kullandığı zaman aralıklarının belirlenebilmesi için R yazılımı kullanılarak aktivite desenleri oluşturulmuştur. Oluşturulan aktivite çizelgelerinin sonucuna göre türlerin yapay su kaynaklarını sıklıkla gündüz saatlerinde kullandığı tespit edilmiştir. Yapılan bu tez çalışması, yapay su kaynaklarının kullanımı üzerine yapılmış ilk tez çalışmasıdır. Çalışmanın ülkemizde yapılacak diğer yaban hayatı çalışmalarına öncülük etmesi ve literatüre katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kastamonu Ilgaz Mountain Wildlife Development Area between 2022-2024. The aim of the study is to determine the use of artificial water resources in the area by wild animals. In the study, indirect observations and camera trap method were used. Red deer, roe deer, wild boar, brown bear, hare, wolf, red fox and marten species were identified in the study area. Activity patterns were created using R software to determine the time intervals when the targeted species actively used artificial water resources. According to the results of the activity patterns, it was determined that the species frequently used artificial water sources during daylight hours. This thesis is the first thesis on the use of artificial water resources for Türkiye. It is expected that the study will lead to other wildlife studies in our country and contribute to the literature.