Bilgi sistemlerinin dijitalleşen üniversitelerde önemi: Kastamonu Üniversitesi örneği
The importance of information systems in digitalizing universities: Case of Kastamonu University
  1. Tez No: 887187
  2. Yazar: MURAT YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, dijitalleşmenin eğitim yönetim sistemleri üzerindeki etkileri, Kastamonu Üniversitesi örneği üzerinden incelenmiştir. Dijital dönüşüm, eğitim kurumlarının idari ve akademik süreçlerinde önemli değişiklikler yaratmakta ve bu süreçlerin verimliliğini artırmaktadır. Bu çalışmada, Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS) kullanımı detaylı bir şekilde ele alınmış ve bu sistemin üniversitelerdeki uygulamaları incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, ÜBYS'nin öğrenci bilgi yönetimi, elektronik belge akışı, personel özlük işlemleri ve stratejik yönetim bilgileri gibi alanlarda önemli iyileştirmeler sağladığını göstermektedir. Dijitalleşmenin eğitim kalitesine katkıları da bu çalışmada ele alınmıştır. Dijital eğitim teknolojileri, öğrencilerin bilgiye hızlı ve kolay erişimini sağlamakta ve öğretim üyelerine daha etkili öğretim yöntemleri geliştirme fırsatı sunmaktadır. Bununla birlikte, dijital okuryazarlık eksiklikleri ve teknik altyapı sorunları gibi bazı zorluklar da bulunmaktadır. Bu bağlamda, dijital dönüşüm sürecinin başarılı bir şekilde yönetilmesi için gerekli stratejik adımlar önerilmektedir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, dijitalleşmenin eğitim yönetim sistemlerine olan etkilerini ve bu sistemlerin üniversitelerin idari ve akademik süreçlerindeki rolünü detaylı bir şekilde incelemektedir. Kastamonu Üniversitesi'nde kullanılan ÜBYS örneği üzerinden, dijital dönüşüm sürecinin nasıl işlediği ve bu dönüşümün eğitim kalitesine olan katkıları ele alınmıştır. Bu çalışma, dijitalleşme sürecinin üniversitelerde nasıl yönetilmesi gerektiğine dair önemli ipuçları sunmakta ve diğer üniversiteler için örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of digitalization on education management systems were examined using the example of Kastamonu University. Digital transformation creates significant changes in the administrative and academic processes of educational institutions and increases the efficiency of these processes. In this study, the use of the University Information Management System (UIMS) was discussed in detail, and the applications of this system in universities were examined. The findings of the study show that UIMS provides significant improvements in areas such as student information management, electronic document flow, personnel affairs, and strategic management information. The contributions of digitalization to the quality of education are also addressed in this study. Digital education technologies enable students to access information quickly and easily, and provide instructors with opportunities to develop more effective teaching methods. However, there are some challenges, such as the lack of digital literacy and technical infrastructure issues. In this context, strategic steps necessary for the successful management of the digital transformation process are proposed. In conclusion, this thesis examines the effects of digitalization on education management systems and the role of these systems in the administrative and academic processes of universities in detail. Using the example of UIMS employed at Kastamonu University, the process of digital transformation and its contributions to the quality of education are discussed. This study offers important insights into how the digitalization process should be managed in universities and serves as an example for other universities.