Batı Anadolu Arkaik dönem mimarisinde at figürlü terracottalar
Horse-figure terracottas in Western Anatolian Archaic Period Architecture
  1. Tez No: 887196
  2. Yazar: BERİL GÖKAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanlık tarihinde önceleri besin kaynağı olarak görülen atlar, ilerleyen dönemde insanın ufkunu açan canlılar olmuş, ulaşımda kullanılmalarıyla mesafeleri kısaltarak toplumları yakınlaştırmış, zamanla statü ve zenginliğin sembolü olmuşlardır. İnsanın hayatını değiştiren ve saygısını kazanan tüm diğer canlılar gibi, at da mitoloji ve sanatta yerini almıştır. İnsanın ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirdiği bir başka malzeme olan kil ile atın yolları kaçınılmaz olarak birleşmiş, günümüzden 2500 yıl önce dünyanın en ileri bölgesi haline gelmiş olan Batı Anadolu topraklarında, yapıları korumak amacıyla şekillendirilen kile, at figürleri hayat vermiştir. Bu çalışmanın amacı, Batı Anadolu'nun antik yerleşimlerinde yapılan kazılarda ele geçen; Arkaik Dönem yapılarına ait at figürleri, at arabası ve/veya sürücüsünün figürlerini içeren mimarlık terracotta buluntularının incelenerek konu ile ilgili bir belgeleme yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Horses, which were initially seen as a source of food in the history of mankind, became animations that opened the horizons of human beings in the following period, brought societies closer by shortening distances with their use in transportation, and became a symbol of status and wealth over time. Like all other beings that have changed people's lives and earned their respect, the horse has also taken its place in mythology and art. The paths of the horse and clay, another material shaped in line with human needs, inevitably converged, and horse figures gave life to the clay shaped to protect the structures in Western Anatolia, which became the most advanced region of the world 2500 years ago. The aim of this study is to examine the architectural terracotta finds including horse figures, chariot and/or driver figures belonging to Archaic Period buildings recovered during the excavations in the ancient settlements of Western Anatolia and to document the subject.