Fıware IoT platformu ve grafana kullanılarak veri kalıcılığı ve görselleştirme
Data persistence and visualization using fiware IoT platform and grafana
  1. Tez No: 887202
  2. Yazar: AUGUSTO GOMES JUNIOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR DAKKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nesnelerin interneti (IoT), çeşitli cihazların birbiriyle iletişim kurarak ortak hedeflere ulaşmasını ve iş birliği yapmasını sağlayan bir paradigmadır. IoT ortamları, farklı cihazlar ve ağ protokolleri arasında büyük çeşitlilik gösterir. Bu çeşitliliği ele almak için, çeşitli IoT ara yazılım platformları önerilmiştir. Bu platformlar uygulamalar ve son kullanıcılar için cihazların özelliklerini soyutlayarak ve bunların uyumlu çalışmasını teşvik ederek işlev görmektedir. Ancak, çoğu bu tür platformlar kapalı kaynaklıdır ve lisanslama, destek ve bakım gibi gereklilikler yüksek maliyetlere neden olabilmektedir. Bu çalışmada IoT kavramı kullanılarak sensörler, düşük maliyetli bir cihaz, açık kaynak bir platformu, veri tabanları ve açık kaynak veri görselleştirme aracıyla birlikte verilerin algılanmasından görselleştirilmesine kadar olan süreci kapsayan yeni bir yaklaşım önerilmektedir. Çalışmanın geliştirilmesi için, DHT22 sensöründen elde edilen verilerin Orion Context Broker'a iletilmesi amacıyla Raspberry Pi kullanılmıştır. Üç adet FIWARE bileşeni kullanılmıştır: Orion Context Broker, IoT Ajanı ve Cygnus. Orion Context Broker ve IoT Ajanı, verilerin kaydetmek için MongoDB teknolojisini kullanırken, Cygnus ise Orion'nun geçmiş bağlam verilerini MySQL veri tabanlarında kalıcı hale getirir. SQL veri tabanlarındaki verileri görselleştirmek için Grafana bileşeni kullanıldı. Önerilen sistem, açık kaynaklı bir IoT ara yazılım platformunda veri kalıcılığı ve görselleştirme görevlerini kolaylaştırarak, düşük maliyetli teknolojileri kullanarak zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmeyi sağlayan avantajlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) is a paradigm that enables various devices to communicate with each other and collaborate to achieve common goals. IoT environments exhibit a wide diversity of devices and network protocols. To address this diversity, various IoT middleware platforms have been proposed. These platforms function by abstracting the capabilities of devices and promoting their interoperability, aiming to serve applications and end-users. However, most of these platforms are closed source, leading to high costs associated with licensing, support, and maintenance. In this study, a new approach is proposed that encompasses the process from data sensing to visualization using the concept of IoT. The development of the study involves the utilization of sensors, a low-cost device, an open-source platform, databases, and an open-source data visualization tool. Raspberry Pi is used to transmit data from the DHT22 sensor to the Orion Context Broker. Three FIWARE components are employed: the Orion Context Broker, IoT Agent, and Cygnus. While the Orion Context Broker and IoT Agent utilize MongoDB for data persistence, Cygnus makes the historical context data from Orion persistent in MySQL databases. Grafana component is used to visualize data stored in SQL databases. The proposed system facilitates data persistence and visualization tasks in an open-source IoT middleware platform, utilizing low-cost technologies to save time and resources.