Tüberküloz tabiatlı plörezilerde plevra sıvısı interleukin 10 (IL-10) Düzeyinin tanısal değeri
  1. Tez No: 88727
  2. Yazar: MEHMET MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY İMECİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
8. ÖZET Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı'nda 1999-2000 yılları arasında yatırılarak tetkik edilen 85 plevral efüzyonlu olgu ve kontrol grubu olarak 82 sağlıklı birey alındı. Plevral sıvı özelliklerine göre olgular transüda, eksüda, parapnömonik efuzyon, tüberküloz tabiatlı plörezi ve malign plörezi olmak üzere 5 grupta incelendi. Olguların plevral sıvı ve plazma İL- 10 düzeyi ve kontrol grubunun plazma İL- 10 düzeyi ELISA yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In this study, 85 cases with pleural effusion who were hospitalized and evaluated at the S. U. Faculty of Medicine Department of Chest Disease and Tuberculosis and as control group 82 healthy people were studied. Regarding to their pleural fluid features, they were classified into 5 groups as follows: transudate, exudate, parapneumonic effusion, tuberculous pleurisy and malignant pleurisy. The level of pleural fluid and plasma were measured by ELISA method.