Transuretal prostat rezeksiyonunda lumbal epidural anestezi amacı ile Bupivakain + Tramadol, Bupivakain + Fentanil kombinasyonlarının saf Bupivakain ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 88728
  2. Yazar: ABİDİN KESRİKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATEŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Epidural anestezi ve postoperatif analjezi endoskopflc ürolojik girişimlerde tercih edilen yöntemlerdir. TURP anestezisinde epidural yolla lokal anesteziklere opioid eklenmesi kabul gören bir tekniktir. Bu çalışmada benign prostat hipertrofisinde (BPH) TURP uygulanacak hastalara epidural olarak tramadol-bupivakain, fentanil-bupivakain ve saf bupivakain kombinasyonlarını uygulayarak; intraoperatif ve postoperatif analjezik etkinliğini, solumımsal, hemodinamik parametrelere etkisini ve yan etkilerini araştırmayı amaçladık. Etik komite bilgilendirildi ve izni alındı. TURP uygulanacak epidural anesteziyi kabul eden 63 hasta randomize olaral 3 gruba ayrıldı. Grup I'e 14 mi %o.5 bupivakain-50 mg tramadol, grup Il'ye 14 mi %o.5 bupivakain-50u.g fentanil ve grup ül'e tek basma 14 mi %o.5'lik bupivakain epidural kateter yoluyla uygulandı. Epidural enjeksiyonu takiben ilk 20 dakika 5 'er dakika arayla daha sonra 10'ar dakika arayla KAH, S AB, DAB, OAB, SVB, SS,, SpCfe, sensoryal blok seviyesi, maksimum sensoryal blok seviyesi ve motor blok dereceleri gözlenerek kaydedildi Başlangıçtan itibaren 20 dakika arayla arteryel kan alınarak PH, p02>pC02 ve Na+ değerleri ölçüldü. Postoperatif dönemde ek analjezi isteği (VAS 4'e ulaşma zamanı) süreleri kaydedildi istatistiksel analiz 3 gruba ait ortalamaların parametrik varsayımlarının karşılanması durumunda tek yönlü varyans analizi(ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY: Epidural anaesthesia and postoperative analgesia are preferred methods in urologic surgical interventions. Combination of opioids to epidural local anaestesics is an accepted method for transurethral prostate resections anaesthesia. In this study we aimed to study intraoperative and postoperative analgesic efficacy, effects on respiratory and haemodynamic parameters and the side effects of tramadol HC1- bupivacaine, fentanyl- bupivacaine combinations and plain bupivacaine given epidural in patients undergone transurethral prostate resections surgery for benign prostate hypertrophy. Ethical committee approval and patient consent was obtained. 63 Patients undergoing transurethral prostate resections surgery were randomly assigned to three groups. Group I received 14 ml 0.5 % bupivacaine +50 mg tramadol HC1, group II received 14 ml 0.5 % bupivacaine + 50 u. fentanyl and group m received only 14 ml 0.5 % bupivacaine administered epidurally. After epidural injection heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), central venous pressure (CVP), breath rate (BR), oxygen saturation (Sp02), levels of sensorial bock, maximum sensorial block and motor block were observed and recorded at every 5 minutes in the first 20 minutes and 10 minute intervals there after. Arterial blood samples were taken with 20 minutes intervals after epidural injection and measurements of pH, pOz, pC02andNa+ were done. Need for an analgesic supplement (time to reach VAS 4) was recorded in the postoperative period. When parametric hypothesis at mean values of three groups were suitable, one way analysis of variance (ANOVA) test was used.