Pofut1 inhibitörü olabilecek bileşiklerin anti-kanser ve anti-anjiyojenik potansiyellerinin in vitro modellerle incelenmesi
Investigation of the anti-cancer and anti-angiogenic potential of compounds that may be pofut1 inhibitors using in vitro models
  1. Tez No: 887273
  2. Yazar: MUHAMMED SÜLEYMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KARATAŞ, ÖĞR. GÖR. NESLİŞAH BARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom (BBSHK), dünya çapında 890.000 yeni vaka ile en yaygın yedinci kanser türüdür. Hastalığın tanı yöntemlerinde gelişmeler kaydedilmesine rağmen, tedavi yaklaşımları son on yılda mortalite oranlarının artmasını engelleyememiştir. Protein O-Fukosiltransferaz 1'in (POFUT1) BBSHK'da yüksek oranda eksprese edildiği ve bu artışın kötü prognoz ve düşük sağkalım oranları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. POFUT1'in karsinogenez sürecinde önemli bir rol oynaması ve hedeflenmesinin tümör gelişimini engelleyebilmesi, bu enzimi önemli bir terapötik hedef haline getirmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, sentezlenmiş olan aday POFUT1 inhibitörlerinin in vitro modellerde hem anti-kanser hem de anti-anjiyojenik etkinlik göstererek tedavilerde güçlü bir alternatif terapötik ajan olarak geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, aday POFUT1 inhibitörlerinin anti-kanser potansiyelleri hücre canlılık, migrasyon, invazyon, apoptoz ve tek hücre koloni testleri ile değerlendirildi. 118d ve 119d numaralı bileşiklerin POFUT1'i baskılayarak invazyon ve migrasyonu azalttığı, apoptozu uyardığı ve hücre farklılaşmasını indüklediği gösterildi. Anti-anjiyojenik potansiyelleri ise VEGFR ifadesiincelenerek değerlendirildi. 118d ve 119d numaralı bileşiklerin VEGFR1-2 ifadesini inhibe ettiği gösterildi. Sonuç olarak, bu çalışmada sentezlenen aday POFUT1 inhibitörlerinin, BBSHK tedavisinde hem anti-kanser hem de anti-anjiyojenik etkinlik göstererek güçlü alternatif terapötik ajanlar olarak potansiyel taşıdığı belirlenmiştir. Bu bulgular, POFUT1'in hedeflenmesinin BBSHK tedavisinde yeni stratejiler geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) is the seventh most common cancer with 890,000 newcasesworldwide. Despiteimprovements in diagnostic methods and therapeutic approaches, mortality rates continued increasing over the last decades. Protein O-fucosyltransferase 1 (POFUT1) is highly expressed in HNSCC tissues and this increase is associated with poor prognosis and low survival. POFUT1 plays an important role in the carcinogenesis processes and it stargeting can inhibit tumour development, making this enzyme an important therapeutic target. The aim of this thesis is to evaluate the potential of POFUT1 inhibitor candidates as a putative therapeutic agents in the treatment of HNSCC by demonstrating their anti-cancer and anti-angiogenic activities using in vitro models. Anti-cancer potentials of the POFUT1 inhibitor candidates were evaluated using cell viability, migration, invasion, apoptosis and single cell colony assays. Compounds 118d and 119d suppressed POFUT1 acitivity, decreased viability, invasion and migration of cells, stimulated apoptosis and induced cell differentiation. Their anti-angiogenic potential was assessed via evaluating VEGFR expression. Compounds 118d and 119d inhibited the expression of VEGFR1-2. Inconclusion, the POFUT1 inhibitor candidates synthesized in this study have potential as potent alternative therapeutic agents in thetreatment of HNSCC, exhibiting both anti-cancer and anti-angiogenic activities. These findings suggest that targeting POFUT1 may contribute to the development of new strategies for thetreatment of HNSCC.